Studenti i profesori FTN-a su u periodu od 11.05.–13.05.2017. godine posetili Fakultet za proizvodnju i menadžment (FPM) u Trebinju.
Preko 30 profesora, asistenata i studenata studijskih programa Čiste energetske tehnologije (ČET), Energetike, elektronike i telekomunikacije i strukovnih studija Elektroenergetika - obnovljivi izvori električne energije posetili su kolege sa Fakulteta za proizvodnju i menadžment (FPM) u Trebinju.
Pored upoznavanja sa radom fakulteta, koga je predstavio dekan prof. dr Dušan Jokanović i obilaska laboratorija FPM-a, održan je stručni seminar “STANJE I MOGUĆNOSTI RAZVOJA SOLARNE ENERGETIKE U REPUBLICI SRBIJI”.
U sklopu puta, organizovan je i obilazak maloj hidroelektrani “Pod Gradom” u Užicu, prvoj elektrani u Srbiji koja je radila po Teslinim principima naizmenične struje, kao i “Hidroelektranama na Trebišnjici” – brana “Grančarevo”.
U okviru jednodnevnog stručnog seminara “Stanje i mogućnosti razvoja solarne energetike u Srbiji“, prof. dr Vladimir Katić, prodekan za finansije i razvoj FTN-a i šef Katedre za energetsku elektroniku i električne mašine, doc. dr Boris Dumnić, direktor Departmana za energetiku, elektroniku i telekomunikacije, doc. dr Dragan Milićević, ms Nemanja Savić, doktorant-stipendista Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i grupa studenata FTN-a sa Čistih energetskih tehnologija (Aleksandar Nestorović, Nikola Arsenović, Stefan Isaković i Nikola Stratijev) održali su niz predavanja iz osnovne teme seminara. Seminaru su prisustvovali profesori i studenti sa FPM-a, stručnjaci iz elektroprivrede, kao i gosti iz Novog Sada.
Cilj seminara bio je da se ukaže na izuzetan potencijal solarne energije i nedovoljno korišćenje mogućnosti proizvodnje električne energije iz energije Sunca kako na teritoriji Republike Srbije, tako i Republike Srpske. Takođe, cilj je bio da se prenesu dragocena iskustva stručnjaka sa FTN-a u projektovanju, izgradnji i praćenju rada solarnih elektrana u Srbiji.
Posebno atraktivan deo seminara bila je prezentacija studenata studijskog programa Čiste energetske tehnologije FTN-a, koji su za konkretan primer solarne elektrane FTN-a dali odgovor na pitanje „Koliko je “čista” energija dobijena iz solarnih elektrana?“, tj. kroz detaljnu analizu pokazali visoku ekološku vrednost ovako proizvedene električne energije i njen značajan uticaj u smanjivanju emisije gasova staklene bašte na Zemlji.
Nakon uspešno održanog seminara, dekan FPM-a prof. dr Dušan Jokanović, organizovao je profesorima, asistentima i studentima iz Novog Sada obilazak laboratorija na FPM-u, kao i posete manastiru Tvrdoš, manastirskoj crkvi “Hercegovačka Gračanica”, kao i drugim znamenitosti Trebinja.
Izuzetno značajan deo boravka u Trebinju bila je i poseta “Hidroelektranama na Trebišnjici”, odnosno brani “Grančarevo”. Grupu profesora, asistenata i studenata dočekao je dipl. inž. Vaso Božić, glavni inženjer hidroelektrane i bivši student FTN-a, koji je završio studijski program Energetika, elektronika i telekomunikacije, studijski modul Energetska elektronika i električne mašine. On je proveo goste iz Novog Sada kroz sve ključne objekte elektrane i dao detaljna objašnjenja njenih karakteristika, načina rada i upravljanja. Veoma detaljno je odgovorio na brojna pitanja studenata o raznim specifičnostima rada elektrane, tako da je doprineo sticanju novih praktičnih i empirijskih saznanja o radu ovakvih grandioznih elektroprivrednih objekata za proizvodnju čiste energije.