Poslednjeg petka u septembru, u više od 250 evropskih gradova, održaće se dvanaesta po redu Noć istraživača. Pre osam godina, Srbija se zahvaljujući Novom Sadu priključila najvećoj naučnoj žurci i od tada broj gradova učesnika iz naše zemlje raste, da bi ove godine čak jedanaest gradova bilo budno u Noći istraživača. U pitanju su Subotica, Zrenjanin, Inđija, Šabac, Beograd, Kragujevac, Niš, Pirot, Požarevac i Petnica.
Dok su prošle godine posetioci novosadske Noći istraživača mogli da upoznaju neke od COOL naučnika sa Univerziteta u Novom Sadu i saznaju zašto je nauka tako COOL, ove godine će moći da se druže sa HOT istraživačkim grupama, odnosno naučnicima čija su istraživanja aktuelnih, nerešenih pitanja, u samom vrhu svetske nauke. Ovi HOT istraživači, koje Novosađani mogu da upoznaju i preko bilborda postavljenih širom Novog Sada, bave se primenom IT tehnologija u poljoprivredi, digitalnim tehnologijama u arhitekturi, otkrivanjem lekovitih dejstava biljaka za do sada neizlečive bolesti, klimatskim promenama, razvojem novih inženjerskih struktura po uzoru na prirodu, razvojem novih dijetskih suplemenata, otkrivanjem kristalnih struktura, robotikom u arhitekturi i digitalnom proizvodnjom materijala.
U tržnom centru BIG u Novom Sadu već od 15 časova (do 22h) posetioci će imati priliku da vide mnogobrojne naučne eksponate i da kroz opipljive, interaktivne eksperimente i demonstracije saznaju ponešto o nauci visokih temperatura, ali i da popiju toplu kafu ili čaj sa naučnicima, dobitnicima prestižnih Marija Kiri stipendija za razvoj nauke Evropske komisije. Preporučujemo i program za najmlađe – Naučno igralište, interaktivne eksponate, eksperimente uživo, nauku na dlanu i druge zabavne naučne sadržaje.
Posebnu pažnju Novosađanima skrećemo na NAUČNI KAMION, koji je do sada obišao Sentu, Suboticu i Kikindu, Pirot, Užice, Leskovac i Smederevo, a od 26. septembra će prvi put gostovati u Novom Sadu. Izložba “Spektri” će se preseliti u prizemlje ove putujuće laboratorije, dok će se u Noći istraživača na spratu odvijati naučno-popularni programi koje su pripremili nastavnici i učenici novosadskih osnovnih i srednjih škola.
Događaj se finansira iz programa HORIZON 2020 -- najvećeg programa Evropske unije za istraživanje i inovacione delatnosti, a u okviru potprograma Marija Sklodovska Kiri. Projekat Cool&Hot koordinira Fakultet tehničkih nauka Novi Sad sa partnerima Prirodno-matematičkim fakultetom iz Novog Sada, Kreativno edukativnim centrom, Visokom tehničkom školom strukovnih studija Zrenjanin, Udruženjem naučnih komunikatora i Centrom za promociju nauke.
Svi detalji Noći istraživača 2017 mogu se dobiti na sajtu:
www.nocistrazivaca.rs i Facebook stranici: Facebook.com/nocistrazivacanovisad