Skup „Trendovi razvoja 2020”, koji se održao od 16. do 19. februara 2020. godine na Kopaoniku u hotelu „Kraljevi čardaci” u ime Mladena Šarčevića, ministra prosvete nauke i tehnoškog razvoja, otvorio je prof. dr Branislav Jeremić, potpredsednik Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje. U svom obraćanju prof. Jeremić je istakao značaj ovog skupa za visoko obrazovanje u Srbiji i čestitao organizatorima na kontinuitetu rada na unapređenju ove oblasti u Srbiji kroz 26 skupova.
Prisutnima su se u ime organizatora obratili prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka, prof. dr Sanja Podunavac-Kuzmanović, prorektorka za nastavu Univerziteta u Novom Sadu. Istoriju razvoja ovog skupa predstavio je prof. dr Vladimir Katić, prodekan za finansije i razvoj FTN-a i istakao da će na ovogodišnjem Trendu biti predstavljeno rekordnih 138 radova 552 autora iz sedam zemalja koji će biti izloženi u sklopu četiri uvodna predavanja, tri okrugla stola šest plenarnih i tri poster sesije. Centralna tema ovogodišnjeg “Trenda”, na kome će mnogobrojni eminentni predstavnici akademske zajednice i drugih institucija iz oblasti visokog obrazovanja i nauke u regionu iznositi svoje naučne i stručne radove, nove ideje i iskustva, jeste „Inovacije u modernom obrazovanju”.
U okviru svečanosti prof. dr Rade Doroslovački, dekan FTN-a uručio je zahvalnice pojedinicima i institucijama za kontinuirani rad i doprinos uspehu ove konferencije. Zahvalnice su dodeljene ministru Mladenu Šarčeviću u čijem odsustvu je zahvalnicu primio prof. Jeremić, potpredsednik Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje kome je, takođe, uručena zahvalnica.
Takođe, zahvalnice su uručene i prof. dr Jeleni Kočović, direktorki Nacionalnog tela za akreditaciju i proveru kvaliteta u visokom obrazovanju Srbije, prof. dr Ani Šijački, predsednici Komisije za akreditaciju i proveru kvaliteta u visokom obrazovanju, prof. dr Đuli Mešteru sa Univerziteta Obuda, prof. dr Sanji Podunavac-Kuzmanović, prorektorki UNS-a i prof. dr Vladimiru Katiću, prodekanu FTN-a, dugogodišnjem organizatoru konferencije i uredniku zbornika radova. Pokrajinskom sekretarijatu za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost i prof. dr Simi Avramoviću, predsedniku upravnog odbora Nacionalnog tela za akreditaciju i proveru kvaliteta u visokom obrazovanju.
Nakon svečanog otvaranja, uvodni rad na temu “Iskustva u primeni nove metodologije sprovođenja postupka akreditacije u visokom obrazovanju” predstavila je prof. dr Jelena Kočović, direktorka Nacionalnog tela za akreditaciju i proveru kvaliteta u visokom obrazovanju Srbije, a zatim je održan okrugli sto “Digitalizacija u akreditaciji”. U dugotrajnoj diskusiji razmatrani su neka rešenja novog softvera za akreditaciju NAT 2019, kao i mogući slučajevi koje bi ovaj softver trebalo u novoj verziji da uvaži. Ovom prilikom dati su razni predlozi za unapređenje i dopunu standarda za akreditaciju.
Cilj skupa je rasprava o aktuelnim problemima visokog obrazovanja, a posebno o pitanjima inovacija u modernom obrazovanju. Biće predstavljen pogled u naredni period razvoja na bazi novih tehnologija učenja kao mogućnostima za poboljšanje kvaliteta nastave i materijalnog položaja nastavnog i nenastavnog osoblja. Predstaviće se i referati vezani za primenu inovacija, transfera know-how u privredu, realizacije patentnih prava, tehničkih rešenja, i sl. Razmatraće se položaj istraživanja i nauke na fakultetima u svetlu novog višegodišnjeg ciklusa naučnih projekata. Diskutovaće se procesi internacionalizacije univerziteta, mobilnosti studenata i profesora kroz Erazmus+, Bilateralne i druge projekte. Očekuju se i doprinosi u oblasti primene najnovijih digitalnih tehnologija u nastavi, učenju na daljinu, upotrebu smart tehnologija i brige o energetskoj efikasnosti i održivom razvoju sa primerima primene na fakultetima u Srbiji. Na kraju, skup će doneti svoje zaključke, koje će dostaviti svim relevantnim institucijama.
Skup „Trendovi razvoja“ tradicionalno donosi svoje zaključke koji će nakon zatvaranja skupa biti dostavljeni svim relevantnim institucijama u ovoj oblasti.
Organizatori „Trenda” su Univerzitet u Novom Sadu i Fakultet tehničkih nauka, a pokrovitelji Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, Podružnica Društva za obrazovanje IEEE sekcije Srbija i Crna Gora (IEEE Education Society Chapter of the IEEE Serbia and Montenegro Section).