U prisustvu brojnih eminentnih predstavnika akademske zajednice, visokoobrazovnih i naučnih institucija svečano je otvoren tradicionalni, 29. skup TRENDOVI RAZVOJA. Od 8. do 11. februara u Hotelu „Fontana“ u Vrnjačkoj Banji pažnja naučne i stručne javnosti biće usmerena na temu novih izazova sa kojima se susreću univerziteti u zemlji i regionu.
Skup je otvorila prof. dr Marijana Dukić Mijatović, državna sekretarka u Ministarstvu prosvete Republike Srbije. Otvarajući skup prof. Dukić Mijatović pozdravila je sve prisutne u ime Ministarstva prosvete i ministra Branka Ružića. Prof. Dukić Mijatović navela je, ovom prilikom da skup Trend doživljava kao jednu od najeminentnijih naučnih konferencija na ovim prostorima i izrazila zadovoljstvo što se akademska i naučna zajednica odazvala u ovolikom broju jer ovakvi skupovi okupljaju naučnike i profesore, koji svojim naučnim radovima pomeraju granice. Zaključujući svoje izlaganje prof. Dukić Mijatović je istakla da su teme koje je Skup delegirao, pogotovo teme dualnog obrazovanja i državne mature izuzetno dragocene, značajne za naše društvo, državu i jačanje privrede.
Na svečanom otvaranju skupa, kojim su predsedavali prof. dr Srđan Kolaković, dekan Fakulteta tehničkih nauka i prof. dr Boris Dumnić, prodekan FTN-a za razvoj i finansije, u ime Fakulteta prisutne je pozdravio prof. dr Srđan Kolaković istakavši tom prilikom tradiciju i značaj održavanja Skupa Trend sa posebnim osvrtom na teme koje su izazvale važnost nivoa prisutnih. Profesor Kolaković je izrazio želju da se nakon Skupa donesu smernice i zaključci u kom pravcu treba da ide visoko školstvo Srbije.
Prisutne je pozdravio i prof. dr Vladan Pantović, predsednik podružnice za obrazovanje IEEE sekcije Srbije i Crne Gore. Prof. Pantović je istakao značaj celoživotnog učenja u 21. veku i poželeo svima uspešan rad.
Nakon svečanog otvaranja uvodno predavanje na temu "Dualni model studija u visokom obrazovanju u Republici Srbiji, aktuelnosti i perspektive razvoja" održala je prof. dr Marijana Dukić Mijatović, državna sekretarka u Ministarstvu prosvete.
Tokom prvog dana Skupa biće održan i
Okrugli sto na kome će prisustvovati predstavnici ministarstava, rektori dva državna univeziteta (beogradski i i kragujevački), dekani i prodekani 12 tehničkih fakulteta iz Srbije. Na Okruglom stolu diskutovaće se najaktuelnije teme koje targetiraju akademsku zajednicu u ovom trenutku a to su pitanja državne mature i finansiranja visokoškolskih ustanova.
Tokom skupa „Trendovi razvoja“ biće predstavljen veliki broj radova, čak 102 naučno-stručna doprinosa razvoju visokog obrazovanja. Radovi će biti predstavljeni u sklopu plenarnih i poster sesija kao i dijalog termina. Radovi dolaze iz 9 zemalja (Srbije, Mađarske, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Slovačke, Crne Gore, Bugarske, Francuske i Švajcarske), a pripremilo ih je ukupno 335 autora/koautora. Teme o kojima će se diskutovati su: DUALNI MODEL STUDIJA U VISOKOM OBRAZOVANJU, NOVI TRENDOVI I TEHNOLOGIJE U OBRAZOVANJU, FINANSIRANJE VISOKOŠKOLSKIH USTANOVA I OBEZBEĐENJE KVALITETA OBRAZOVANJA I ISTRAŽIVANJA, NAPREDNI ALATI I METODE U OBRAZOVANJU i SINERGIJA I POZICIJA UNIVERZITETA, NAUČNO-ISTRAŽIVAČKIH INSTITUTA I NAUČNO-TEHNOLOŠKIH PARKOVA.
Cilj ovogodišnjeg skupa je diskusija o aktuelnim studijskim programima na univerzitetima i njihovoj usklađenosti sa novim izazovima, potrebama savremene industrije kao i pogled na univerzitetsko obrazovanje od strane kompanija. Takođe, razmatraće se i osavremenjavanje nastavnog procesa kroz saradnju sa privredom u vidu dualnog modela studija, kao i novi trendovi i tehnologije u obrazovanju. Predstaviće se i održivi model finansiranja u visokoškolskim ustanovama i razmatrati potreba za značajnijim učešćem države u finansiranju univerziteta. Diskutovaće se procesi internacionalizacije univerziteta, mobilnosti studenata i profesora kroz Erazmus+, bilateralne i druge projekte, kao i ostvareni rezultati u uspostavljanju i delovanju naučno-tehnoloških parkova i naučno-istraživačkih instituta. Razmatraće se položaj istraživanja i nauke na univerzitetima u pogledu povećanja vidljivosti istraživača i ustanova, kao i internacionalizacije.
Poslednjeg dana Trenda, a nakon detaljne analize svih prezentovanih radova i produktivnih diskusija nakon prezentacija biće usvojeni Zaključci skupa koji će se dostaviti svim relevantnim institucijama, učesnicima skupa i široj akademskoj zajednici.
Zbornik radova sa skupa TREND 2023 biće raspoloživ u digitalnoj formi na sajtu
www.trend.uns.ac.rs, a nekoliko arhivskih/bibliotečkih primeraka i u štampanoj formi. Učesnici će moći da mu pristupe on-line i da na svojim računarima, tabletima ili mobilnim telefonima čitaju sadržaje radova.
Organizatori „Trendova razvoja” su Univerzitet u Novom Sadu i Fakultet tehničkih nauka, a pokrovitelji Ministarstvo prosvete, Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, Podružnica Društva za obrazovanje IEEE sekcije Srbija i Crna Gora (IEEE Education Society Chapter of the IEEE Serbia and Montenegro Section).