Predmet: Primene IKT i obrade signala (17 - EK560)


Osnovne informacije

KategorijaTeorijsko-metodološki
Naučna oblastTelekomunikacije i obrada signala
MultidisciplinarnaNe
ESPB9
Matične organizacione jedinice predmeta

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!
Program predmeta

Program se primenjuje od 05.12.2018..

Cilj predmeta je objedinjavanje teorijskih znanja stečenih iz različitih oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT) i obrade informacija i signala, kao i njihova praktična primena u laboratorijama Katedre za telekomunikacije i obradu signala (KTIOS). Studenti kroz realizaciju projektnih zadataka ovladavaju veštinama timskog rada na realizaciji postavljenih zadataka. Na ovom predmetu, studenti se kroz konsultacije sa nastavnicima i saradnju sa paratnerima iz privrede upoznaju sa razlozima i značajem primene IKT i naprednih metoda obrade informacija i signala u poslovanju preduzeća, kao i sa značajem prikupljanja podataka raznovrsnim senzorima radi analize multimodalnih predstava fenomena u društvu, bioinformatici, robotici, medicini, umetnosti.
Studenti su osposobljeni da timskim radom i kroz saradnju sa partnerima iz privrede rešavaju složene probleme definisane projektnim zadacima. Usvojena znanja i stečene veštine koriste da izvrše analizu postavljenih zadataka i prepoznaju mogućnost da se aktivnom primenom naprednih IKT i savremenih metoda obrade informacija i signala unaprede poslovanje preduzeća, rad uređaja i sistema u različitim oblastima privrede i društvenog života.
Primene informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT) i obrade informacija i signala u: •Industriji 4.0 (sajber fizički sistem, digitalna i virtuelna fabrika); •Poslovanju preduzeća (informacione tehnologije i sistemi, poslovne softverske aplikacije); •Pametnom saobraćaju (inteligentni transportni sistemi, razvoj traffic cloud-a i pametnih parkinga); •Obrazovanju (video konferencije, blogovi, zajednički radni prostori, adaptivne trajektorije obrazovanja); •Poljoprivredi (upravljanje poljoprivrednim dobrima i mašinama, IKT u stočarskoj proizvodnji); •Energetici (distribucija energije kroz pametne mreže (Smart Grid)); •Medicini (virtuelne ordinacije, interfejs mozak-kompjuter, hirurški sistemi i dr.). Primena tehnika mašinskog učenja i obrade višedimenzionalnih i multimodalnih signala radi: •Daljinskog osmatranja hiper spektralnim senzorima sa ciljem klasifikacije i analize scene; •Stvaranja pametnog okruženja, proširene stvarnosti i virtuelne realnosti; •Interpretacije digitalnih zapisa dobijenih multimodalnim skeniranjem (digitalna fotografija, infracrveni i multi-spektralni senzori, radiografija i rendgenska fluorescencija) radi restauracije i konzervacije umetničkih dela; •Obrade prirodnog jezika (NLP) u dijaloškim sistemima različite namene (govorni portali, personalni asistenti, pametne kuće i dr.); •Unakrsne pretrage multimedijalnih arhiva medijskih servisa; •Forenzičke identifikacije govornika pomoću savremenih tehnika obrade audio signala; •Primene IKT i obrade signala kao pomagala za osobe sa invaliditetom.
Predavanja, vežbe i konsultacije uz samostalni istraživački rad. Primene IKT i obrade signala predstavljene su kroz analizu različitih trendova i pokazatelja, kao i projekte saradnje laboratorija KTIOS s partnerima iz privrede. Nakon formiranja timova sa 3-5 studenata sa srodnim temama master radova i definisanja njihovih projektnih zadataka, studenti će na laboratorijskim vežbama raditi na definisanju tehničkih rešenja i njihovoj implementaciji. Uz samostalni istraživački rad i konsultacije sa predmetnim nastavnicima, student će aktivno sarađivati i sa partnerima iz privrede. Na kraju kursa predviđena je timska prezentacija izrađenih tehničkih rešnja kroz koju će studenti razmenjivati iskustva i ocenjivati svoj rad, rad svoga tima i drugih timova.
AutoriNazivGodinaIzdavačJezik
Jill DycheThe New IT: How Technology Leaders are Enabling Business Strategy in the Digital Age2015McGraw-HillEngleski
Kathy Baxter, Catherine Courage, Kelly CaineUnderstanding Your Users: A Practical Guide to User Research Methods (Interactive Technologies), 2nd Edition2015ElsevierEngleski
Predmetna aktivnostPredispitnaObaveznaBroj poena
Predmetni(projektni)zadatakdada50.00
Prezentacijadada20.00
Usmeni deo ispitaneda30.00
Ime i prezimeVid nastave
Nedostaje slika

Delić dr Vlado
Redovni profesor

Predavanja
Nedostaje slika

Petković dr Milica
Docent

Predavanja
Nedostaje slika

Suzić Siniša
Docent

Auditorne vežbe
Nedostaje slika

Nosek Tijana
Asistent sa doktoratom

Auditorne vežbe
Nedostaje slika

Martić Goran
Asistent

Laboratorijske vežbe