Назив уџбеника: „Основи еколошке анализе нафтне и гасне индустрије”
Аутори: др Слободан Соколовић, ред. проф. (у пензији), ФТН, Нови Сад др Дуња Соколовић, доцент, ФТН, Нови Сад др Дамир Ђаковић, доцент, ФТН, Нови Сад
Рецензенти: др Душан Гвозденац, ред. проф., Факултет техничких наука, Нови Сад др Перо Дугић, ванр. проф., Технолошки факултет, Бања Лука
Издавач: Факултет техничких наука у Новом Саду
Главни и одговорни уредник: проф. др Раде Дорословачки, декан Факултета техничких наука у Новом Саду Штампа: ФТН - Графички центар ГРИД, Трг Доситеја Обрадовића 6, Нови Сад Штампање одобрио: Савет за библиотечку и издавачку делатност ФТН-а у Новом Саду Председник Савета за библиотечку и издавачку делатност: др Радош Радивојевић, редовни професор Факултета техничких наука у Новом Саду CIP-Каталогизација у публикацији Библиотека Матице српске, Нови Сад 665.6/.7:502(075.8)
СОКОЛОВИЋ, Слободан, 1946- Основи еколошке анализе нафтне и гасне индустрије / Слободан Соколовић, Дуња Соколовић, Дамир Ђаковић. - Нови Сад : Факултет техничких наука, 2013(Нови Сад : ФТН, ГРИД). - 256 стр. : илустр.; 24 цм. – (Едиција “Техничке науке - уџбеници” ; бр. 432)
Тираж 150. - Библиографија. ISBN 978-86-7892-571-9
1. Соколовић, Дуња, 1981- 2. Ђаковић, Дамир, 1975- а) Нафтна индустрија – Заштита животне средине (Из садржаја) Овај уџбенички материјал намењен је студентима који слушају предмет „Еколошка анализа нафтне и гасне индустрије“ који је акредитован у оквиру основних академских студија као студијски програм „Енергетика и процесна техника“. Идентификацијом основних извора настајања као и типова загађујућих материја које се јављају у нафтној и гасној индустрији, као и описом емисија у појединим фазама нафтне и гасне индустрије покушали смо да, на прегледан начин, укажемо на неопходност њихове еколошке анализе. Из тих разлога, дата је детаљна методологуја еколошке анализе емисије појединачних процеса рефинеријске прераде нафте у воду, ваздух, земљиште.
(Из рецензија) Начин обраде података указује на уложени велики напор аутора да синтетишу на веома квалитетан и стручан начин једну широку, актуелну и приоритетну област привредних активности. Као наставнички материјал, овај уџбеник даје могућности студентима који слушају предмет Основи еколошке анализе нафтне и гасне индустрије да на један јасан начин стекну поред еколошких и основна знања о процесним техникама које се користе у нафтној и гасној индустрији (проф. др Душан Гвозденац) Материјал је написан на приступачан и прихватљив начин за студенте академских студија Енергетике и процесне технике. Систематски приказ информација, бројност литературних навода (101 навод) и квалитет њихове обраде указују на веома висок ниво познавања области која је обухваћена овим рукописом. ( проф. др Перо Дугић)
(О ауторима) Слободан Соколовић је после завршеног Технолошко-металуршког факултета у Београду (1970 ) радио у комбинату Нафтагаса у Служби за развој и примену производа нафте и био ангажован на програмима сарадње Нафтагаса и компаније Texaco. Године 1976. прелази на Универзитет у Новом Саду, Технолошки факултет где је предавао предмет из области прераде нафте и увео предмете Примена производа нафте, Управљање заштитом животне средине, Одрживи развој у нафтној индустрији. За редовног професора је изабран 1997 године. На Факултету техничких наука увео је и предавао на три предмета: Екологија и одрживи развој, Савремене методе ремедијације нафте и Основи еколошке анализе нафтне и гасне индустрије. Учествовао је у оснивању смера Инжењерство заштите животне средине. Реализовао је бројне студије и пројекте из области заштите животне средине у нафтној индустрији. Као коатур и аутор објавио је 5 књига и преко 150 научних радова.
Дуња Соколовић је доцент на Факултету Техничких наука, Универзитета у Новом Саду. Током основних студија провела је шест месеци на University of Natural Resources and Life Sciences- BOKU где је реализовала део свог дипломског рада. Као истраживач на међународним пројектима провела је две године (2008-2009) на Институту за Хемијско инжењерство, Техничког универзитета у Бечу (Institute of Chemical Engineering, TU WIEN), где је реализовала већи део своје докторске тезе. Предаје и бави се научноистраживачким радом у области хемијског инжењерства, процесне технике, заштите животне средине и одрживог развоја. Учествовала је на више међународних и домаћих пројеката из ових области. Аутор и коаутор је више научних радова и саопшења међународнох и националног значаја. Дамир Ђаковић је доцент Универзитета у Новом Саду. Предаје на Факултету техничких наука више од 10 година у областима енергетике, процесне технике, заштите животне средине и енергетског менаџмента. Аутор је више радова објављених у часописима националног и међународног значаја и саопштених на конференцијама. Учествовао је у изради више домаћих и међународних пројеката и студија из области технолошког развоја и енергетске ефикасности.