Едиција: „ТЕХНИЧКЕ НАУКЕ - УЏБЕНИЦИ” Назив уџбеника: „Увод у инжењерство заштите животне средине”
?утори: Драгана Штрбац, Анита Петровић Гегић, Зорица Милосављевић Рецензенти: др Мира Пуцаревић, ред. проф. ЕДУЦОНС Универзитета у Новом Саду др Горан Вујић, ванр. Проф. Факултета техничких наука у Новом Саду
Издавач: Факултет техничких наука у Новом Саду
Главни и одговорни уредник: проф. др Раде Дорословачки, декан Факултета техничких наука у Новом Саду
Штампа: ФТН - Графички центар ГРИД, Трг Доситеја Обрадовића 6, Нови Сад Штампање одобрио: Савет за библиотечку и издавачку делатност ФТН-а у Новом Саду Председник Савета за библиотечку и издавачку делатност: др Радош Радивојевић, редовни професор Факултета техничких наука у Новом Саду ЦИП-Каталогизација у публикацији Библиотека Матице српске, Нови Сад 502:005.8 (075.8)
ШТРБАЦ, Драгана Увод у инжењерство заштите животне средине / Драгана Штрбац, Анита Петровић Гегић, Зорица Милосављевић. – Нови Сад : Факултет техничких наука, 2014 (Нови Сад : ГРИД) . – 132 стр. : илустр. ; 24 цм. - (Едиција "Техничке науке – уџбеници" ; 440)
Уџбеник Увод у инжењерство заштите животне средине садржи 132 странице текста, 39 слика и графикона, 12 табела, 14 нумерисаних једначина и израза, и списак коришћене литературе. Књига садржи поглавља: 1. Увод у инжењерство заштите животне средине као дисциплине, 2. Основни појмови општег инжењерства заштите животне средине, 3. Међуутицај цивилизације и животног окружења, 4. Бука као специфичан вид загађења, 5. Зрачење у животној средини, 6. Специфични проблеми узрокованизагађењем животне средине, 7. Ваздух као медијум животне средине, 8. Вода као медијум животне средине, 9. Земљиште као медијум животне средине, 10. Чврст отпад као проблем у животној средини, 11. Литература.
(из рецензије проф. др Мире Пуцаревић и проф. др Горана Вујића)
У уџбенику су на оригиналан и иновативан начин, приказани сви аспекти инжењерског приступа заштити животне средине, при чему се веома детаљно анализирају елементи стања и трендови промена. Овакав начин представља одлично направљену синтезу чињеница, која ће у знатној мери омогућити студентима лакше сналажење и праћење проблематике животне средине. У уџбенику је дата листа референци која пружа прилику студентима за дубље анализирање и рад у предметној проблематици. Наведени уџбеник представља значајан материјал који превазилази захтеве предмета и може се користити као материјал на више курсева, у својим сегментима.
(о ауторима)
Др Драгана Штрбац, доцент на Факултету техничких наука, рођена је 1977. године. Завршила је основне студије 2001. магистарске студије 2006. а докторирала 2011. године. 2007. године је награђена као најбољи асистент, а 2013. као најбољи професор, према студентској евалуацију, на Факултету техничких наука, Универзитета у Новом Саду. Учествовала је на 6 пројеката из области нових материјала и 9 пројеката из области обновљивих извора енергије и заштите животне средине. Држи неколико курсева из енергије, заштите животне средине и науке о материјалима на основним, мастер и докторским студијама на Факултету техничких наука и Природно-математичком факултету, Универзитета у Новом Саду. Коаутор је 14 радова објављених у међународним часописима са SCI листе, 4 рада у међународним часописима, 8 у националним часописима, 36 презентација на међународним конференцијама, 8 презентација на домац´им скуповима и 1 монографске публикације.
Др Анита Петровић Гегић, рођена је у Новом Саду где је завршила основну и средњу школу. Дипломирала је на Технолошком факултету у Новом Саду 1993. Магистрирала је 2001. на Универзитету у Новом Саду из области инжењерства заштите животне средине, у ужој научној области заштита вода. У истој области је одбранила докторску тезу , такође на Новосадском Универзитету 2007. Од 2000. је запослена на Високој техничкој школи струковних студија у Новом Саду, где је у звању професора струковних студија од 2008. Предаје предмете из области заштите животне средине и руководилац је одсека заштите. Учесник је неколико међународних пројеката и аутор око 70 радова из области заштите животне средине и заштите на раду. Аутор је 3 уџбеника и 2 пактикума. Зорица Миросављевић, асистент на Факултету техничких наука, Универзитета у Новом Саду, рођена је 1984. године. Дипломирала је 2008. године на Факултету техничких наука, на Департману за инжењерство заштите животне средине и заштите на раду и стекла звање дипломирани инжењер заштите животне средине – мастер. Држи вежбе из предмета који припадају теоријско – методолошкој и научно – стручној категорији из области заштите животне средине и енергије. Досадашњи научно – истраживачки рад био је усмерен на пројектовање и развој система управљања отпадом, израду локалних и регионалних планова управљања отпадом, анализу токова материјала и могућности искоришћења чврстог отпада. Члан је Асоцијације за управљање отпадом (SeSWA) и редакције КОМПАКТ-а (специјализовани магазин за управљање отпадом и рециклажу). Коаутор је 3 саопштења у међународним часописима и 15 саопштења на међународним и националним скуповима, учествовала је на 2 пројекта Министарства просвете, науке и технолошког развоја и на преко 20 пројеката из области заштите животне средине и управљања отпадом.