454 Војин Грковић, Милана Гутеша "Лекције из термоенергетских постројења: опрема и уређаји
16.10.2014. - 13:41
Едиција: „ТЕХНИЧКЕ НАУКЕ - УЏБЕНИЦИ”
Назив уџбеника: „Лекције из термоенергетских постројења – опрема и уређаји”
Аутори: Војин Грковић, Милана Гутеша
Рецензенти: др Горан Јанкес, ред. проф. Машинског факултета у Београду др Душан Гвозденац, ред. проф. Факултета техничких наука у Новом Саду
Издавач: Факултет техничких наука у Новом Саду
Главни и одговорни уредник: проф. др Раде Дорословачки, декан Факултета техничких наука у Новом Саду
Штампа: ФТН - Графички центар ГРИД, Трг Доситеја Обрадовића 6, Нови Сад
Штампање одобрио: Савет за библиотечку и издавачку делатност ФТН-а у Новом Саду Председник Савета за библиотечку и издавачку делатност: др Радош Радивојевић, редовни професор Факултета техничких наука у Новом Саду CIP-Каталогизација у публикацији Библиотека Матице српске, Нови Сад 621.1 (075.8)
ГРКОВИЋ, Војин, 1947- Лекције из термоенергетских постројења : опрема и уређаји / Војин Грковић, Милана Гутеша. - Нови Сад : Факултет техничких наука, 2014 (Нови Сад : ФТН, Графомаркетинг) . – IV, 164 стр. : илистр. ; 24 цм. - (Едиција "Техничке науке - уџбеници" ; 454)
Тираж 50. - Библиографија. ISBN 978-86-7892-603-7
а) Термоенергетска постројења
Из садржаја У књизи су прво приказане конструкције и техничка решења котлова на фосилно гориво са сагоревањем у фиксном слоју и у лету, затим котлови са сагоревањем у флуидизованом слоју, котлови на комунални отпад, котлови на биомасу и котлови за комбинована постројења гасних и парних турбина.Детаљно су приказане конструкције и техничка решења парних турбина и то: турбински ступњеви, турбински ротори, кућишта парних турбина, лежајеви парних турбина, систем подмазивања турбине, систем заптивања турбине, кондензатор и регенеративни загрејачи. Дат је и приказ топлотних шема парних турбина за нуклеарне електране, и парних турбина за спрегнуту производњу електричне и топлотне енергије, како противпритисних тако и кондензационих турбина са одузимањем паре. Обрађене су такође и гасне турбине и комбиноване гасне и парне турбине. Дат је сажет приказ електроенергетске опреме термоенергетских постројења и то: једнополна шема термоенергетских постројења, генератор електричне струје и преглед трансформатора.Дат је детаљан приказ помоћних система термоелектрана и то: расхладног система (сва постојећа техничка решења), систем главног горива, систем помоћног горива, систем отпреме чврстих продуката сагоревања, систем хемијске припреме воде, систем сирове воде, систем помоћне паре, систем техничких гасова и систем за заштиту животне средине.
Из рецензија Књига нуди велику помоћ студентима, али и инжењерима у пракси у разумевању врло сложених процеса у термоенергетским постројењима. У књизи су детаљно обрађене све најважније конструкције главне опреме термоенергетских постројења. (Проф. Душан Гвозденац) Књига представља добар преглед опреме, уређаја и система у термоенергетским постројењима и, због обиља података и графичких приказа, врло је погодна за савладавање знања, али и као извор информација за инжењере у пракси. Књига је писана као литература за студенте, али и приручник са добрим описима, практичним информацијама и графичким приказима опреме, уређаја и система термоенергетских постројења. (Проф. Горан Јанкес)
О ауторима Војин Грковић је од 1970. До 2003. радио у Институту за хемију, технологију и металургију, потом две године у предузећу Енергопројект, а од 1975. био је две године асистент на Машинском факултету у Београду. Од 1977. у РЕИК Колубара прошао је пут од водећег инжењера до техничког директора РО у оснивању ТЕ-ТО Колубара Б. У привреди је још био директор фабрике глинице Бирач и секретар за индустрију у Привредној комори Југославије. У звање ванредног професора Универзитета у Новом Саду изабран је 1988. а у звање редовног професора истог универзитета 1994. године, где је прво радио са делом, а од 2003. са пуним радним временом. Држи наставу на основним академским, мастер и докторским студијама из области топлотних турбомашина, термоенергетских постројења и енергетских система. Написао је укупно 8 књига (у двема је први аутор). Објавио је или јавно саопштио преко 120 научних и стручних радова, од чега 30 у иностранству. Аутор је, или коаутор, више студија и пројеката од којих је неке финансирало министарство науке Србије.Члан је „New York Academy of Sciences“ и „International Management Academy“. Милана Гутеша рођена је 1988. у Зрењанину. Дипломирала је на Факултету техничких наука у Новом Саду, на смеру Инжењерство заштите животне средине 2011. и на смеру Енергетика и процесна техника 2013. године. На истом факултету и смеру Инжењерство заштите животне средине магистрирала је 2012. године. На студијама је била стипендиста фонда Доситеја. Сада је студент друге године докторских студија машинства (смер Енергетика и процесна техника). Од 3013. године запослена је на факултету као асистент, ужа научна област топлотне турбомашине. Објавила је, као аутор или коаутор, укупно пет научних радова у иностранству, од којих је један у међународном часопису. Коаутор је 16 пројеката из области заштите животне средине.