385 Miloš B. Živanov „Elektronika - pojačavačka kola - teorija i zadaci”- 2.izdanje


05.12.2013. - 08:34
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Elektronika - pojačavačka kola - teorija i zadaci”- 2.izdanje

?utor: dr Miloš B. Živanov , vanredni profesor, FTN Novi Sad

Recenzenti:dr Laslo Nađ, vanr. prof., FTN u Novom Sadu
                  dr Marija Hribšek, red. prof. Elektrotehničkog fakuteta u Beogradu

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
Prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad

Štampanje odobrio: Savet za izdavačko uređivačku delatnost FTN u Novom Sadu

Predsednik saveta za izdavačko-uređivačku delatnost:
Dr Radoš Radivojević, redovni profesor



CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
621.38(075.8)

ŽIVANOV, Miloš B.
     Elektronika : pojačavačka kola : teorija i zadaci  /
Miloš B. Živanov - 2. izd. - Novi Sad : Fakultet tehničkih
nauka, 2013 (Novi Sad : FTN, Grafički centar GRID). -  V, 411 str. :
ilustr.  ; 24 cm. - (Edicija Tehničke nauke - udžbenici ;
385)
Tiraž 120. - Bibliografija.

ISBN 978- 86- 7892- 495- 8

?) ???????????
COBISS.SR-ID 277530119




Izvod iz knjige



Termin operacioni pojačavač (OP) je uveden za posebnu vrstu pojačavača sa dobrim ulaznim karakteristikama i velikim pojačanjem, koji se koristi u elektronskim kolima za izvođenje analognih računskih operacija: sabiranja, oduzimanja, množenja, deljenja, integraljenja i diferenciranja [3]. Prve realizacije operacionih pojačavača na bazi elektronskih cevi su bile velikih dimenzija, sa znatnom potrošnjom energije i malom pouzdanošću u radu. Danas se ova kola prave u integrisanoj tehnologiji. Prvi pojačavači u tehnologiji IK, početkom 1960-ih imali su znatno bolje karakteristike od OP na bazi elektronskih cevi i diskretnih tranzistorskih komponenti.

Izvod iz recenzija



U knjizi je dat presek celokupne materije vezane za linearna pojačavačka kola sa nizom primera. Ona prikazuje ovu problematike u svetlu najnovijih istraživanja koja se sprovode kod nas i u svetu. Mnoge složene pojave koje se javljaju u linearnim pojačavačkim kolima iznete su na pojednostavnjeni način, što će doprineti boljem razumevanju. Složenije analize rada linearnih pojačavačkih kola prikazane su u dodacima pojedinih poglavlja. Knjiga sadrži brojne primere koji doprinose boljem sagledavanju i razumevanju ove složene problematike. Osim toga knjiga sadrži veoma velik broj vežbi koje treba da doprinesu boljem savladavanju gradiva. Posebna pažnja je posvećena analizi elektronskih kola pomoću računara, odnosno analizi programskim paketom SPICE. Na kraju svakog poglavlja dati su problemi manje složenosti, koji treba da omoguće bolje savladavanje pređene oblasti. Rešenja izabranih problema su dat? na kraju knjige.

Podaci o autoru



Miloš Živanov je rođen 1948. godine u Novom Sadu. Osnovnu školu je završio u Ravnom Selu, a gimnaziju u Vrbasu. Diplomirao je na Elektrotehničkom fakultetu, odsek za tehničku fiziku, u Beogradu 1973. godine. Magistarsku tezu je odbranio 1978. god, a doktorsku 1992, na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu. Radio je u Školskom centru u Vrbasu, a zatim se zaposlio na Fakultetu tehničkih nauka, kao asistent. Od 1978. do 1994. godine je radio u Naftagasu, u Karotažnim merenjima i Razvoju. Od 1994. godine ponovo radi na FTN. Redovni je profesor na predmetima iz elektronike i optoelektronike. Objavio je više od 325 naučnih radova, od toga preko 150 u međunarodnim časopisima i konferencijama. Rukovodioc je projekta “Razvoj metoda, senzora i sistema za praćenje kvaliteta vode, vazduha i zemljišta”. Bio je rukovodilac i učesnik više Republičkih i međunarodnih projekata. Objavio je 8 knjiga i pet skripti za potrebe studenata. Član je udruženja IEEE, Senior Member, ETRANA, član predsedništva, DIT Naftagasa i Društva za energetsku elektroniku. Bio je sekretar Saveza inženjera i tehničara Vojvodine. Oblasti interesovanja su mu fizika i modelovanje poluprovodničkih komponenti snage, upravljačka elektronika, optoelektronika, električna vozila, izvori napajanja i geofizička karotažna merenja.


 

  • Nije moguće prikazati sliku.