Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”
Naziv udžbenika: „Teorija pouzdanosti tehničkih sistema”
Autori: Dragutin Zelenović, Jovan Todorović
Recenzenti: dr Branko Ivković, red. prof., Mašinski fakultet, Kragujevac
dr Dragutin Stanivuković, red. prof., Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad
Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu
Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Ilija Ćosić, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
Štampa: SANS, Bulevar Despota Stefana 5, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta: prof. dr Vlatko Vuković
CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
62-192(075.8)
519.873(075.8)
ZELENOVIĆ, Dragutin
Teorija pouzdanosti tehničkih sistema / Dragutin Zelenović, Jovan Todorović. – 2. izd.
- Beograd : Naučna Knjiga, 2004 (Novi Sad : SANS). - VII, – 313 str. : ilustr. ; 24 cm.
– (Edicija “Tehničke nauke - udžbenici” ; 71)
Tiraž 300.
ISBN 86-80249-86-6
a) Tehnički sistemi - Pouzdanost
(iz sadržaja)
Sadržaj knjige TEORIJA POUZDANOSTI TEHNIČKIH SISTEMA autora D. Zelenovića i J. Todorovića obuhvata područja od posebnog značaja za razvoj tehničkih sistema u smislu obezbeđenja operativne gotovosti, pouzdanosti i funkcionalne pogodnosti i za efektivno dejstvo u vremenu i datim uslovima okoline. Materija u knjizi je strukturirana u poglavljima / delovima i to: (1) Uvodna razmatranja, (2) Radna sposobnost tehnoloških sistema, (3) Funkcija pouzdanosti / efektivnosti sistema, (4) Projektovanje efektivnosti sistema, (5) Istraživanje efektivnosti sistema (6) Efektivnost / pouzdanost i održavanje sistema, (7) Matematičke metode u istraživanju pouzdanosti, (8) Prilozi, (9) Literatura.
(iz recenzije dr B.Ivkovića)
„Autori posebno naglašavaju da tehnički sistemi pouzdano i trajno u vremenu izvršavaju projektovane postupke rada. U ostvarenju postupaka rada u uslovima sve većih zahteva u pogledu učinka i kvaliteta, STATIČKE strukture tehničkih sistema su suprotstavljene DINAMIČKIM promenama u okolini, naprezanjima različitim po jačini, pravcu i smeru i čitavom nizu drugih uticaja u rezultatu čega dolazi do povremenih otkaza sistema. Kako je pouzdanost sistema određena odnosom vremena U RADU i vremena U OTKAZU to je težnja ka kontroli ovih veličina stalna u vremenu. U datom smislu knjiga TEORIJA POUZDANOSTI TEHNIČKIH SISTEMA predstavlja značajnu podlogu za rad inženjera u svim fazama razvoja i eksploataciju tehničkih sistema različite vrste.“
(iz recenzije dr D. Stanivukovića)
„Knjiga dr D. Zelenovića i dr J. Todorovića, TEORIJA POUZDANOSTI TEHNIČKIH SISTEMA predstavlja prvi sistematizovan i pažljivo, kritički oblikovan materijal za inženjere projektante tehničkih sistema razvijan na prilazu efektivnog dejstva u uslovima promena na relaciji preduzeće-okolina i dejstvu poremećaja u procesima rada. Izučeni i praksom potvrđeni prilazi objašnjeni u predmetnom tekstu će biti za inženjere, projektante u preduzećima i studente odgovarajućih fakulteta trajna osnova u radu i produbljivanju postupaka rada.“
(reč o autorima)
Dragutin M. Zelenović je profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, šef katedre, prodekan i dekan, osnivač škole industrijskog inženjerstva i menadžmenta na fakultetu, nastavnik na predmetima Projektovanje proizvodnih sistema, Upravljanje proizvodnim sistemima, Upravljanje preduzećem i Pouzdanost sistema u mašinstvu, prorektor i rektor Univerziteta u Novom Sadu, profesor Univerziteta Ujedinjenih nacija za mir i razvoj, dopisni član Srpske akademije nauka i umetnosti, graditelj prostornih struktura Univerziteta u Novom Sadu, član Moskovske akademije prirodnih i humanitarnih nauka Kneževa Ščerbatovih, redovni član JINE Jugoslovenske inženjerske akademije u Beogradu i predsednik Međunarodne menadžerske akademije u Novom Sadu. Član je editorial borda časopisa Production Research u Londonu i Editorial borda časopisa Computer Integrated Manufacturing, London i časopisa Material Flow, Amsterdam.
Jovan Todorović je redovni profesor Mašinskog fakulteta u Beogradu i šef katedre za motorna vozila na fakultetu. Problemima pouzdanosti tehničkih sistema počeo je da se bavi krajem šezdesetih godina i iz ove oblasti objavio je više radova u zemlji i inostranstvu. Posebno se bavi frikcionim mehanizmima, problemima tribologije i kočenja motornih vozila. Za rezultate u ovom području dobio je 1983. Oktobarsku nagradu grada Beograda za oblast nauke. Jedan je od osnivača Jugoslovenskog društva za motore i vozila, član je američkog društva automobilskih inženjera (SAE) i član britanskog instituta mašinskih inženjera (u najvišem rangu, FIMechE), kao i ovlašćeni inženjer u ovoj zemlji (CEng). Potpredsednik je međunarodne federacije inženjera automobilske tehnike (FISITA). Član je Jugoslovenske inženjerske akademije u Beogradu.