Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”
Naziv udžbenika: „Brza izrada prototipova, modela i alata (Rapid Prototyping and Rapid Tooling)”
Autor: Miroslav Plančak
Recenzenti: dr Milentije Stefanović, red. prof., Mašinski fakultet, Kragujevac
dr Milan Šljivić, red. prof., Mašinski fakultet, Banja Luka
Lektor: Aleksandra Kolarić
Tehnička obrada: Đorđe Čupković, dipl. inž. maš.
Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu
Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Ilija Ćosić, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
Štampa: SIMBOL, Koste Nađa 11, Petrovaradin
Štampanje odobrio: Savet za izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta: prof. dr Vlatko Vuković
CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
621.753(075.8)
PLANČAK, Miroslav
Brza izrada prototipova, modela i alata = Rapid Prototyping and Rapid Tooling / Miroslav Plančak. –
Novi Sad : Fakultet tehničkih nauka, 2004 (Petrovaradin : SIMBOL). - 149 str. : ilustr. ; 24 cm. –
(Edicija “Tehničke nauke - udžbenici” ; 81)
Tiraž 150.
ISBN 86-80249-96-3
a) Alati - Izrada
(o autoru)
Dr Miroslav Plančak je redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka (FTN), Univerziteta u Novom Sadu. Šef je laboratorije za tehnologiju plastičnog deformisanja na FTN-u. Polje njegovih aktivnosti obuhvata pre svega tehnologije plastičnog deformisanja, trenje, precizno i mikro deformisanje, hidrodeformisanje cevi, brzu izradu alata i prototipova i dr. Proveo je ukupno 1,5 godinu na istraživačkom radu u univerzitetskim istraživačkim laboratorijama u Engleskoj, Nemačkoj, Japanu i Norveškoj. Član je naučnog komiteta evropske asocijacije za deformisanje materijala (ESAFORM) sa sedištem u Parizu.
(iz recenzija)
Deo knjige sadrži i materiju vezanu za savremeni razvoj novog proizvoda i, u tom kontekstu, značaj koji brza izrada modela, prototipova i alata ima na skraćenje tzv. tajm to marketa, tj. vremena od prve ideje za novi proizvod pa do njegovog pojavljivanja na tržištu... Knjiga „Brza izrada modela, prototipova i alata (Rapid Prototyping and Rapid Tooling)“ na adekvatan način i u potpunosti pokriva program predmeta istog naziva na odseku za Proizvodno mašinstvo FTN-a, usmerenje za plastiku, pa zato predlažem da se štampa kao osnovni udžbenik.
Dr Milentije Stefanović, red. prof. MF Kragujevac
U knjizi je, između ostalog, data i podela i opis pojedinih postupaka brze izrade alata, modela i prototipova. Detaljno su opisani pojedini koraci odvijanja procesa, potrebna oprema, primenjeni materijali, karakteristika obradaka, njihova tačnost i mehaničke osobine. Elementi softverske arhitekture, neophodni za realizaciju postupka takođe su sistematično prikazani... Opisana je i primena ovih postupaka u mašinstvu ali i u drugim oblastima kao što su medicina, arhitektura, umetnost, građevinarstvo...
Dr Milan Šljivić, red. prof. MF Banja Luka
(iz sadržaja)
U procesu savremenog i brzog razvoja proizvoda tehnologije Rarid Prototypinga (RP) i Rapid Toolinga (RT) predstavljaju novo, veoma efikasno sredstvo. Činjenica da se na bazi 3D modela, u roku od samo nekoliko sati može generisati potpuno novi fizički model/prototip, uticala je na veoma brz razvoj i proširenje primene ovih tehnologija i to ne samo u oblasti mašinstva nego i u arhitekturi, medicini, građevinarstvu...
Razvoj ovih tehnologija nije završen i u skorijoj budućnosti treba očekivati dalja poboljšanja i proširenje mogućnosti primene.
Ova knjiga, prva iz ove problematike kod nas, predstavlja na neki način pionirski poduhvat. Njen zadatak je, sa jedne strane, da studentima tehničkih fakulteta posluži kao neophodna literatura, a sa druge strane da zainteresovanim stručnjacima iz prakse pruži osnovne tehničke i ekomonske podatke o primeni RP i RT-a.