435 Dragoljub Novaković, Nemanja Kašiković "Propusna štampa"


16.10.2014. - 11:56 
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika
: „Propusna štampa”

Autori: Dragoljub Novaković, Nemanja Kašiković

Recenzenti: dr Katarina Gerić, red. prof. Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
            dr Boško Ševo, red. prof. Akademije umetnosti u Novom Sadu
                  
Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za bibliotečku i izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta za bibliotečku i izdavačku delatnost:
dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu


CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
655.2/.3 (075.8)

NOVAKOVIĆ, Dragoljub
  Propusna štampa / Dragoljub Novaković, Nemanja Kašiković. – 1. izd. -  Novi
Sad : Fakultet tehničkih nauka, 2013 (Novi Sad : GRID) . – 125 str. : ilustr. ; 24 cm. -  
(Edicija "Tehničke nauke - udžbenici" ; 435)

Tiraž 300. - Bibliografija.
ISBN 978-86-7892-575-7

a) Štamparstvo


Iz recenzija
Dr Katarina Gerić, redovni profesor
Propusna štampa kao tehnika štampe prisutna je više vekova. Ono što je posebno izdvaja je primena velikog broja različitih materijala sa kojima se štampa i na koje se štampa. Danas se za boje koristi preko deset hiljada pigmenata i preko trideset hiljada vrsta vezivnih sredstava. Takođe, u primeni je veliki broj različitih materijala koji se koriste za izradu štamparske forme i okvira ili ramova u koje se štamparska forma postavlja. Značajan je i broj materijala od kojih se izrađuje šablon štamparske forme koji omogućavaju stvaranje slike koja se štampa. Metodički materijal je obrađen i prilagođen tako da daje potpune informacije koje omogućuju dobra saznanja potrebna za tehniku propusne štampe. Autori su posvetili značajnu pažnju svim elementima procesa propusne štampe tako da su u udžbeniku pregledno i jasno opisani svi bitni pojmovi koji pri izučavanju omogućuju jasno, jednostavno i pristupačno izučavanje i usvajanje.
Boško Ševo, redovni profesor
Udžbenik na savremen način obrađuje jednu od posebno značajnih tehnika štampe koja je primenjena u području grafičke umetnosti. Veliki niz godina, a i danas ova tehnika omogućava umetnički iskaz i daje mogućnost reprodukovanja značajnog broja umetničkih rešenja. Ta rešenja realizuju se sa izuzetno velikim brojem različitih boja na širokoj lepezi različitih i specifičnih podloga od keramike, stakla, metala, tkanine, papira i drugih vrsta materijala. Autori su dobro uočili sveukupnost materije koja obuhvata tehniku propusne, posebno sito tehnike štampe. Postupno su i na prikladan način objasnili proces kao i njegove elemente. Svi elementi procesa su detaljno predstavljeni i objašnjeni sa pojedinačnom analizom elemenata, tehnike, materijala, procesa izrade i uticajnih parametara na kvalitet reprodukcije.
O autorima
Dr Dragoljub Novaković je redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu. Visoko obrazovanje od osnovnih studija do doktorata tehničkih nauka je završio na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Prvi je doktor tehničkih nauka u oblasti Grafičkog inženjerstva i dizajna. Duži niz godina je radio na projektovanju savremenih kompjuterom upravljanih mašina. Objavio je veći broj knjiga, preko 400 naučnih i naučnostručnih radova u časopisima i časopisima sa SCI liste, na skupovima u zemlji i inostranstvu, kao i veći broj projekata, studija i tema. Naučna oblast na čijem unapređenju i razvoju radi je područje Grafičkog inženjerstva i dizajna.
Dr Nemanja Kašiković je docent Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu. Visoko obrazovanje od osnovnih studija do doktora tehničkih nauka je završio na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu. Objavio je preko 70 naučnih i naučno-stručnih radova u časopisima i časopisima sa SCI liste, na skupovima u zemlji i inostranstvu, učestvovao je u izradi projekata, studija i tema. Naučna oblast na čijem unapređenju i razvoju radi je područje Grafičkog inženjerstva i dizajna.

 

  • Nije moguće prikazati sliku.