440 Dragana Štrbac, Anita Petrović Gegić, Zorica Mirosavljević "Uvod u inženjerstvo zaštite životne sredine"


16.10.2014. - 12:26 
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika
: „Uvod u inženjerstvo zaštite životne sredine”

?utori: Dragana Štrbac, Anita Petrović Gegić, Zorica Milosavljević

Recenzenti
: dr Mira Pucarević, red. prof. EDUCONS Univerziteta u Novom Sadu
       dr Goran Vujić, vanr. Prof. Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
                   
Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za bibliotečku i izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta za bibliotečku i izdavačku delatnost:
dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu


CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
502:005.8 (075.8)

ŠTRBAC, Dragana
     Uvod u inženjerstvo zaštite životne sredine / Dragana
Štrbac, Anita Petrović Gegić, Zorica Milosavljević. – Novi Sad :
Fakultet tehničkih nauka, 2014 (Novi Sad : GRID) . – 132 str. : ilustr.
; 24 cm. -  (Edicija "Tehničke nauke – udžbenici" ; 440)

Tiraž 300. - Bibliografija.
ISBN 978-86-7892-587-0

?) Zaštita životne sredine



(iz sadržaja)

Udžbenik Uvod u inženjerstvo zaštite životne sredine sadrži 132 stranice teksta, 39 slika i grafikona, 12 tabela, 14 numerisanih jednačina i izraza, i spisak korišćene literature. Knjiga sadrži  poglavlja: 1. Uvod u inženjerstvo zaštite životne sredine kao discipline, 2. Osnovni pojmovi opšteg inženjerstva zaštite životne sredine, 3. Međuuticaj civilizacije i životnog okruženja, 4. Buka kao specifičan vid zagađenja, 5. Zračenje u životnoj sredini, 6. Specifični problemi uzrokovanizagađenjem životne sredine, 7. Vazduh kao medijum životne sredine, 8. Voda kao medijum životne sredine, 9. Zemljište kao medijum životne sredine, 10. Čvrst otpad kao problem u životnoj sredini, 11. Literatura.

(iz recenzije prof. dr Mire Pucarević i prof. dr Gorana Vujića)

U udžbeniku su na originalan i inovativan  način, prikazani svi aspekti inženjerskog pristupa zaštiti životne sredine, pri čemu se veoma detaljno analiziraju elementi stanja i trendovi promena. Ovakav način predstavlja odlično napravljenu  sintezu činjenica, koja će u znatnoj meri omogućiti studentima lakše snalaženje i praćenje problematike životne sredine. U udžbeniku je data lista referenci koja pruža priliku studentima za dublje analiziranje i rad u predmetnoj problematici. Navedeni udžbenik predstavlja značajan materijal koji prevazilazi zahteve predmeta i može se koristiti kao materijal na više kurseva, u svojim segmentima.

(o autorima)

Dr Dragana Štrbac, docent na Fakultetu tehničkih nauka, rođena je 1977. godine. Završila je osnovne studije 2001. magistarske studije 2006. a doktorirala 2011. godine. 2007. godine je nagrađena kao najbolji asistent, a 2013. kao najbolji profesor, prema studentskoj evaluaciju, na Fakultetu tehničkih nauka, Univerziteta u Novom Sadu. Učestvovala je na 6 projekata iz oblasti novih materijala i 9 projekata iz oblasti obnovljivih izvora energije i zaštite životne sredine. Drži nekoliko kurseva iz energije, zaštite životne sredine i nauke o materijalima na osnovnim, master i doktorskim studijama na Fakultetu tehničkih nauka i Prirodno-matematičkom fakultetu, Univerziteta u Novom Sadu. Koautor je 14 radova objavljenih u međunarodnim časopisima sa SCI liste, 4 rada u međunarodnim časopisima, 8 u nacionalnim časopisima, 36 prezentacija na međunarodnim konferencijama, 8 prezentacija na domac´im skupovima i 1 monografske publikacije.

Dr Anita Petrović Gegić, rođena je u Novom Sadu gde je završila osnovnu i srednju školu. Diplomirala je na Tehnološkom fakultetu u Novom Sadu 1993. Magistrirala je 2001. na Univerzitetu u Novom Sadu iz oblasti inženjerstva zaštite životne sredine, u užoj naučnoj oblasti zaštita voda. U istoj oblasti je odbranila doktorsku tezu , takođe na Novosadskom Univerzitetu 2007. Od 2000. je zaposlena na Visokoj tehničkoj školi strukovnih studija u Novom Sadu, gde je u zvanju profesora strukovnih studija od 2008. Predaje predmete iz oblasti zaštite životne sredine i rukovodilac je odseka zaštite. Učesnik je nekoliko međunarodnih projekata i autor oko 70 radova iz oblasti zaštite životne sredine i zaštite na radu. Autor je 3 udžbenika i 2 paktikuma.
Zorica Mirosavljević, asistent na Fakultetu tehničkih nauka, Univerziteta u Novom Sadu, rođena je 1984. godine. Diplomirala je 2008. godine na Fakultetu tehničkih nauka, na Departmanu za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu i stekla zvanje diplomirani inženjer zaštite životne sredine – master. Drži vežbe iz predmeta koji pripadaju teorijsko – metodološkoj i naučno – stručnoj kategoriji iz oblasti zaštite životne sredine i energije. Dosadašnji naučno – istraživački rad bio je usmeren na projektovanje i razvoj sistema upravljanja otpadom, izradu lokalnih i regionalnih planova upravljanja otpadom, analizu tokova materijala i mogućnosti iskorišćenja čvrstog otpada. Član je Asocijacije za upravljanje otpadom (SeSWA) i redakcije KOMPAKT-a (specijalizovani magazin za upravljanje otpadom i reciklažu). Koautor je 3 saopštenja u međunarodnim časopisima i 15 saopštenja na međunarodnim i nacionalnim skupovima, učestvovala je na 2 projekta Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i na preko 20 projekata iz oblasti zaštite životne sredine i upravljanja otpadom.

 

  • Nije moguće prikazati sliku.