472 Pavel Kovač "Teorija obradnih procesa"


12.02.2015. - 11:52 
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Teorija obradnih procesa”

Autori: Pavel Kovač

Recenzenti: dr Marin Gostimirović, red. prof. Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
             dr Mikolaj Kuzinovski, red. prof. Mašinskog fakulteta Univerziteta „Ćiril i Metodije“      u Skoplju, Republika Makedonija
                  
Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za bibliotečku i izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta za bibliotečku i izdavačku delatnost:
dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu


CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
621.7/.9(075.8)

 KOVAČ, Pavel
     Teorija obradnih procesa / Pavel Kovač. - 1. izd. –
Novi Sad : Fakultet tehničkih nauka, 2014 (Novi Sad : Grid) .
- V, 283 str. : ilustr. ; 24 cm. -  (Edicija "Tehničke
nauke - udžbenici" ; br. 472)

Tiraž 100. - Bibliografija.
ISBN 978-86-7892-640-2

a) Tehnički materijali - Obrada  


(iz sadržaja)
Publikacija pod naslovom Teorija obradnih procesa, sadrži u svom osnovnom delu 285 strana teksta, 255 slika i dijagrama, 307 numerisanih jednačina, 21 tabelu i 189 literaturnih izvora. Ispred osnovnog dela dati su: sadržaj, predgovor, korišćene oznake i skraćenice i uvod. Na kraju se nalazi spisak korišćene literature. Sadržaj je podeljen u sledeća radna poglavlja: 1. Proces obrade – terminologija, kinematika, oznake i geometrija. 2. Nastajanje strugotine pri obradi materijala. 3. Sile pri rezanju. 4.  Toplotne pojave pri obradi rezanjem. 5. Tribologija procesa rezanja. 6. Integritet obrađene površine. 7. Sredstva za hlađenje i podmazivanje.8. ispitivanje obradljivosti materijala.9. Dinamika procesa rezanja. 10. Režimi rezanja i baze podataaka

(iz recenzije)
Publikacija je napisana jasno i sažeto sa bogatim ilustracijama koje omogućavaju brzo razumevanje i savladavanje nastavnog gradiva. Autor je uspeo da prikupi znanje o ovoj problematici u svetlu najnovijih istraživanja, a oslanjajući se pre svega na rezultate istaknutih istraživača u zemlji i inostranstvu kao i na unošenje sopstvenih istraživanja.
Publikacija ne obuhvata sve informacije, koje je nauka i praksa o obradi materijala rezanjem do sad prikupila. Ona objašnjava pre svega osnovne zakonitosti, daje osnovne obrasce za proračun, a za još dublje proučavanje upućuje na odgovarajuću literaturu. Za uspešno korišćenje publikacije neophodno je postojanje osnovnih zananja o mašinskim alatkama, alatima, priborima i merilima. Ona omogućuje produbljivanje znanja i samostalno rešavanje problema iz obrade materijala rezanjem.
Ovom publikacijom težnja je da se popuni značajna praznina u univerzitetskoj nastavnoj literaturi, koja postoji od uvođenja istoimenog predmeta u nastavni program usmerenja proizvodnog mašinstva na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu.
Posebno se ističe da poznavanje teorijskih osnova procesa obrade materijala rezanjem doprinosi ne samo efikasnijem korišćenju postojeće proizvodne opreme i razvoju nove, kao i smanjenju troškova proizvodnje već i povećanju produktivnosti proizvodnih sistema.

(o autoru)
Prof. dr Pavel Kovač je rođen 1950, a Fakultet tehničkih nauka je završio 1975. godine. Magistarski rad je odbranio 1980. godine, a doktorsku disertaciju 1987. godine, sve na Fakultetu tehničkih nauka. Zaposlio se naa FTN 1975. kao asistent u naučnom radu, zatim postao asistent, a za docenta na ovom fakultetu za užu naučnu oblast Konvencionalni i nekonvencionalni postupci obrade skidanjem materijala izabran 1988. godine, u zvanje vanrednog profesora je izabran 1993. godine a u zvanje redovnog profesora 1998. godine. Bio je visiting professor na Univerzitetu Prince of Sonkla na Tajlandu. Šef je katedre za obradu materijala za obradu strugotine. U jednom mandatu je bio direktor Departmana za proizvodno mašinstvo i koordinator Mašinskog odseka na FTN. Objavio je 306 naučnih radova u međunarodnim i domaćim naučnim časopisima kao i na međunarodnim i domaćim skupovima. Objavio je tri univerzitetska udžbenika, zbirku zadataka za vežbe, praktikum za vežbe i dve monografije. Glavni je i odgovorni urednik časopisa International Journal of Production Engineering, koji izlazi na FTN u Novom Sadu. Recenzent je i član uređivačkog odbora International Journal for Production Research (V. Britanija) i drugih međunarodnih časopisa. U poslednje vreme iz osim pomenute naučne oblasti drži nastavu i bavi se ekološkim tehnologijama i zaštitom životne sredine.



 

  • Nije moguće prikazati sliku.