486 Vladimir Kovačević, Miroslav Popović "Projektovanje asemblara, kompajlera i punjača"


12.02.2015. - 12:16 
(iz sadržaja)
Knjiga se sastoji iz četiri poglavlja:

I Projektovanje asemblera i mikroasemblera (ASEMBLER. Prvi prolaz. Drugi prolaz, Izrazi. Konstante. Tabele. Mikroasembler.).

II Formalni sistemi kao osnova za projektovanje kompajlera (Formalni sistemi. Sintaksa. Semantika. Kompajler. Faze kompajliranja.)

III Punjač programa u memoriju (Zadaci punjača. Vrste punjača: prevedi i kreni, apsolutni, relokatibilni, poveži i napuni, dinamički i itd.).

IV Integrisano razvojno okruženje za sisteme u realnom vremenu (IDE, GUI i rukovanje projektima. Visoko optimizujući kompajler. Povezivač. Kompaktor. Simulator. Kontrolisano izvršenje programa.)

(iz recenzije)
Rezime
Ova knjiga sadrži sav materijal potreban za inženjerski pristup projektovanju programskih alata za sintezu programa za rad u sistemima sa ili bez vremenskih ograničenja. knjiga pokriva projektovanje asamblera i mikroasember, teoriju formalnih sistema, projektovanje kompajlera, punjača, kompaktora za visoku mašinski zavisnu optimizaciju koda, simulatora, i komponenata za kontrolisano izvršenje programa. Autori su uspeli da jasno i sažeto izlože ovu složenu tematiku, što će čitaocima knjige omogućiti da je lakše savladaju.

(o autorima)
Prof. dr Vladimir Kovačević je profesor emeritus na FTN u Novom Sadu. Direktor je Naučno-istraživačkog Instituta za Računarsku Tehniku i Računarske Komunikacije (RT-RK), koji u širem sastavu angažuje oko 300 inženjera i u kom se ostvaruje saradnja sa vodećim preduzećima iz zemlje i inostranstva. Učestvovao je u razvoju velikog broja uređaja i sistema zasnovanih na računarima. Autor je više patenata i velikog broja naučnih i stručnih radova iz oblasti računarske tehnike i računarskih komunikacija.
Prof. dr Miroslav Popović je redovni profesor na FTN u Novom Sadu. Do sada je izvodio nastavu iz većeg broja predmeta Odseka za RT-RK, a pre svega iz predmeta sistemskog programiranja i međuračunarskih komunikacija i računarskih mreža. Učestvovao je u velikom broju naučno-israživačkih i stručnih  projekata, koji su uvek rezultovali u praktičnim uređajima i sistemima, kao i naučnim i stručnim radovima iz oblasti računarske tehnike i računarskih komunikacija.

 

  • Nije moguće prikazati sliku.