Предмет: Конструкције, материјали и грађење
(17 -
A202) Основне информације
Програм предмета
Програм се примењује од 01.10.2007.. Стицање знања о основним својствима и примени грађевинских материјала, врстама конструкција и техникама грађења архитектонских објеката. Разумевање узајамних веза између одабраног грађевинског материјала, конструкције и начина грађења. Примена стечених знања при пројектовању архитектонских објеката.
Студент поседује теоријска и стручна знања о основним својствима грађевинских материјала, могућностима њихове примене, о основним елементима и везама различитих конструкцијских система и ограничењима њихове примене, као и о предностима и недостацима монтажног и монолитног начина грађења.
Способност синтезног схватања материјала за грађење, различитих конструктивних система и метода грађења при решавању различитих задатака пројектовања и грађења архитектонских објеката. Врсте испитивања грађевинских материјала. Структура и састав материјала. Основна својства грађевинских материјала (општа и специфична својства, физичка и механичка). Основни конструкцијски грађевински материјали (историјат, дефиниције, подела). Елементи зграде (носећа конструкција, преграде, омотач, инсталације). Спољне и унутрашње силе и услови равнотеже. Елементи носеће конструкције - конструктивног система. Везе и ослонци. Линијски елементи конструкције (стубови, греде, лукови, решетке, рамови). Површински елементи конструкције (плоче, зидови, сводови, љуске). Темељи објеката (плитки и дубоки темељи). Врсте и избор конструктивног система у зависности од употребљеног материјала за грађење и начина грађења (масивни, скелетни и мешовити). Подела конструкција према начину грађења и технике грађења монолитних, монтажних и монтажно-монолитних конструкција. Предавања, аудиторне и лабораторијске вежбе и консултације. У току предавања и вежби вреднују се уложени труд и напредовање студента, као и израда домаћег задатка и графичког рада. Испит је организован у виду теста који се састоји од великог броја кратких теоријских питања и рачунских задатака. Делови градива се могу полагати преко два колоквијума.
|