382 Дарко П. Марчетић „Програмабилни логички контролери и комуникациони протоколи у електроенергетици”


04.12.2013. - 12:11
Едиција: „ТЕХНИЧКЕ НАУКЕ - УЏБЕНИЦИ”

Назив уџбеника: „Програмабилни логички контролери и комуникациони протоколи у електроенергетици”

Аутори: др Дарко П. Марчетић
маст. инж. Марко А. Гецић
мр Борис П. Марчетић

Рецензенти: др Ђура Орос, доц. ФТН у Новом Саду
  др Петар Матић, доц. Електротехничког факултета у Бањалуци

Издавач: Факултет техничких наука у Новом Саду

Главни и одговорни уредник:
Проф. др Раде Дорословачки, декан Факултета техничких наука у Новом Саду

Штампа: ФТН - Графички центар ГРИД, Трг Доситеја Обрадовића 6, Нови Сад

Штампање одобрио: Савет за издавачко-уређивачку делатност ФТН у Новом Саду

Председник савета за издавачко-уређивачку делатност:
Др Радош Радивојевић



CIP-Каталогизација у публикацији
Библиотека Матице српске, Нови Сад
621.311-51(075.8)(076)

МАРЧЕТИЋ, Дарко П.
     Програмабилни логички контролери и комуникациони
протоколи у електроенергетици / Дарко П. Марчетић, Марко А.
Гецић, Борис П. Марчетић. - 1. изд. - Нови Сад : Факултет
техничких наука, 2013 (Нови Сад : ФТН, Графички центар
ГРИД). -  214 стр. : илустр.  ; 24 цм. - (Едиција “Техничке
науке - уџбеници” ; бр. 382)
Тираж 200. - Библиографија.
ISBN 978-86-7892-490-3

1. Гецић, Марко А.   2. Марчетић, Борис П.
а) Електроенергетски системи - Управљање
COBISS.SR-ID 277391367



Из садржаја



Књига обрађује употребу програмабилних логичких контролера (енг. Программабле Логиц Цонтроллер - ПЛЦ) при управљању и праћењу рада индустријских процеса и електроенергетских система. Први шест поглавља књиге се бави применом ПЛЦ при локалном управљању процесима. Остала поглавља књиге обрађују примену ПЛЦ при дистрибуираном управљању које карактерише међусобна комуникација више удаљених технолошких процеса или целина електроенергетског система од којих свака има своју локалну структуру управљања.

Из рецензије



Књига полази од основних појмова о ПЛЦ, њиховом окружењу и начинима програмирања. Затим се поступно објашњава методологија примјене ПЛЦ-а за аутоматизацију индустријских процеса. Обрађени су најзначајнији комуникациони протоколи и њихова примјена при комуникацији ПЛЦ-а са елементима дистрибуираних управљачких система. Овим су обухваћени и модерни трендови аутоматизације у којима ПЛЦ треба да управља и размјењује податке са више удаљених уређаја. Књига обилује оригиналним практичним примјерима, почевши од једноставних илустрација појединих функција ПЛЦ-а, преко реализације управљања електромоторним погонима, све до развоја сложеног дистрибуираног система управљања примјеном савремених комуникационих протокола ...
Доц. др Петар Матић

Књига разматра примену ПЛЦ уређаја у процесу аутоматизације, прво на нивоу локалног, а затим и на нивоу дистрибуираног управљања процесима. Књига је подељена на четрнаест поглавља и има 214 страница.  Поред теоријске основе, књига обилује илустрацијама и примерима примене ПЛЦ уређаја у аутоматизованим индустријским процесима. У датим примерима се користе модерни ПЛЦ уређаји и данас стандардни индустријски комуникациони протоколи који омогућују управљање процесима на даљину. Студенти, а и сви други читаоци, ће имати корисну књигу која ће им помоћи како у савладавању градива предмета Индустријски системи и протоколи, тако и у даљој инжењерској пракси ...
Доц. др Ђура Орос

О ауторима



Др Дарко Марчетић је одбранио докторску дисертацију на Електротехничком факултету у Београду 2006. године. У периоду 20002006. борави у иностранству и ради у развојним центрима компанија ЦЕСЕТ (Асти, Италија),  Емерсон Елецтриц (Ст. Лоуис, МО, УСА) и НИДЕЦ Мотор Цомпанy (Цхицаго, ИЛ, УСА). Био је руководилац више развојних пројеката и учествовао у изради неколико међународно признатих патената из области дигиталног управљања енергетским претварачима и електромоторним погонима. У звање ванредног професора Факултета техничких наука (ФТН) у Новом Саду се бира 2012. године за ужу научну област Енергетска електроника, машине и погони.

Маст. инж. Марко Гецић је одбранио дипломски мастер рад са темом примене савремених комуникационих протокола у електроенергетици, на ФТН у Новом Саду 2011. године и одмах затим уписао докторске студије електроенергетике. Запослио се 2012. на ФТН Нови Сад као истраживач у научном раду. Област интересовања су му енергетска електроника и електромоторни погони.

Мр Борис Марчетић је одбранио магистарску тезу на ФТН у Новом Саду 2008. године. На ЦИСЦО академији у Новом Саду 2007. године уписује ЦЦНА курс чији сетификат добија у мају 2008 године.  На истој академији 2010. године уписује и ЦЦНА Сецуритy курс чији сертификат добија у априлу 2011. године. Запослен је у привредном друштву Електровојводина доо у Центру за информатику и телекомуникације  и ради на администрирању рачунарских мрежа.
 

  • Није могуће приказати слику.