Едиција: „ТЕХНИЧКЕ НАУКЕ - УЏБЕНИЦИ”
Назив уџбеника: „Анимација карактера”
Аутори:др Ратко Обрадовић, ред. проф. Факултет техничких наука, Нови Сад
мр Милош Вујановић, ванр. проф. Академија уметности, Нови Сад
Рецензенти: др Предраг Шиђанин, ред. проф. Факултет техничких наука, Нови Сад
мр Милан Сташевић, ред. проф. Академија уметности, Нови Сад
Издавач: Факултет техничких наука у Новом Саду
Главни и одговорни уредник:проф. др Раде Дорословачки, декан Факултета техничких наука у Новом Саду
Штампа: ФТН - Графички центар ГРИД, Трг Доситеја Обрадовића 6, Нови Сад
Штампање одобрио: Савет за издавачко уређивачку делатност ФТН у Новом Саду
Председник Савета за издавачко-уређивачку делатност:др Радош Радивојевић, редовни професор Факултета техничких наука у Новом Саду
CIP-Каталогизација у публикацији
Библиотека Матице српске, Нови Сад
741/744:159.923.3(075.8)
ОБРАДОВИЋ, Ратко
Анимација карактера / Ратко Обрадовић, Милош Вујановић. -
Нови Сад : Факултет техничких наука, 2013 (Нови Сад : ФТН,
Графички центар ГРИД). - 263 стр. : илустр. ; 24 цм. -
(Едиција “Техничке науке - уџбеници” ; бр. 408)
Тираж 200. - Биографије аутора: стр. 261-263. - Библиографија.
ISBN 978-86-7892-527-6
1. Вујановић, Милош
а) Цртање - Карактер
COBISS.SR-ID 279624455
Тематика појма анимације људског карактера у манускрипту је изложена на модеран, инвентиван и специфичан начин. Поред основне едукативне функције уџбеника, који је намењен упознавању и практичном савладавању техника анимације људског карактера, манускрипт приказује и принципе везане за компјутерску анимацију. Илустрован је, како мноштвом оригиналних цртежа, тако и фотографијама инсерата из познатих компјутерски генерисаних анимираних филмова. Спој теоријског и практичног разумевања обраде и процеса анимирања људског карактера, помоћу аналогних цртежа и дигиталних модела уз употребу најсавременијих анимационих техника, је дат у овој књизи. Шире разумевање ове проблематике је приближено кроз мноштво практичних анализа и примера. Квалитетан и савремени приступ различитим техникама компјутерске анимације људског карактера и специфичности које оне имају на значај развоја и квалитет анимација, дају овом уџбенику дозу атрактивности и ексклузивности.
др Предраг Шиђанин, редовни професор, Факултет техничких наука
Рукопис Универзитетског уџбеника Анимација карактера аутора Ратка Обрадовића и Милоша Вујановића садржи десет поглавља са готово три стотине илустрација, које су доброг квалитета, јасне су и прегледне. Ове илустрације су цртане осетљиво и поједностављено, али, без нарушавања њихове анатомске убедљивости. Тиме је постигнута јасноћа и потребна упрошћеност у цртежу тј. илустрацији, потребна да се подржи текст. Истовремено дајући, кориснику овог уџбеника, јасну представу од чега су настале, односно да јесу настале од основа људске фигуре и њене анатомије. На овај начин илустрација покрива потребу различитих типова анимације и представља основу из које се може кренути за сваким од тих типова и његових потреба. Текст рукописа одговара по садржају и обиму истоименом наставном плану и програму предмета, који се слуша на другој години основних академских студија студијског програма Анимација у инжењерству, на Факултету техничких наука у Новом Саду. Такође, уџбеник може бити користан и интересантан ширем кругу читалаца који су заинтересовани за изучавање анимације.
мр Милан Сташевић, редовни професор, Академија уметности