51 Милан Шуњеварић и Бранислав Тодоровић, "Радио-релејне и сателитске комуникације"
11.12.2013. - 12:36
Едиција: „ТЕХНИЧКЕ НАУКЕ - МОНОГРАФИЈЕ”
Назив монографије: „Радио-релејне и сателитске комуникације”
Аутори: Милан М. Шуњеварић, Бранислав М. Тодоровић
Рецензенти: др Миодраг Темеринац, ред. проф. Факултета техничких наука у Новом Саду др Алекса Зејак, научни саветник Института РТ-РК у Новом Саду др Миленко Андрић, ван. проф. Војне академије у Београду Издавач: Факултет техничких наука у Новом Саду
Главни и одговорни уредник: проф. др Раде Дорословачки, декан Факултета техничких наука у Новом Саду Штампа: ФТН – Графики центар ГРИД, Трг Доситеја Обрадовића 6, Нови Сад Штампање одобрио: Савет за издавачко–уређивачку делатност ФТН-а у Новом Саду CIP-Каталогизација у публикацији Библиотека Матице српске, Нови Сад 621.396/.397
ШУЊАРЕВИЋ, Милан Радио-релејне и сателитске комуникације / Милан М. Шуњаревић, Бранислав М. Тодоровић. – Нови Сад : Факултет техничких наука, 2012 (Нови Сад : ФТН, Графички центар ГРИД). – 386 стр. : илустр. ; 24 цм. – (Едиција “Техничке науке - монографије” ; бр. 51) Тираж 100.
ISBN 978-86-7892-447-7
а) Сателитске комуникације (о књизи) Системи за радио-релејне комуникације спадају у фиксне радио-комуникационе системе са усмереним зрачењем антена, који раде у фреквенцијским опсезима од 300 MHz до 100 GHz, а намењени су за пренос сигнала врло широког спектра. Системи за сателитске комуникације су подгрупа радио-релејних система, код којих се веза између учесника остварује посредством сателита. Значај радио-релејних и сателитских комуникација у савременом друштву је огроман. Материја приказана у овој монографији обухвата основна знања из области радио-релејних и сателитских комуникација. Намењена је студентима основних студија електротехничких факултета, инжењерима у области телекомуникација, стручњацима који се баве економским и регулаторним питањима у вези управљања употребом радио-спектра, као и истраживачима и студентима докторских студија који се баве овом проблематиком.
(о ауторима) Милан Шуњеревић је виши научни сарадник Института РТ-РК у Новом Саду и редовни професор Војне академије Универзитета одбране у Београду. Рођен је 1948. године у Злакуси. Дипломирао је на Војнотехничкој академији у Загребу, а магистрирао и докторирао на Електротехничком факултету Универзитета у Загребу. Био је научни саветник Војнотехничког института у Београду, начелник Управе за истраживање, развој и производњу Министарства одбране Републике Србије и виши научни сарадник Института за микроталасну технику и електронику (ИМТЕЛ). Предавао је више предмета из области телекомуникација на Војној академији у Београду, Електротехничком факултету Универзитета у Београду и Електротехничком факултету Универзитета у Бања Луци. Објавио је две књиге и око сто научних радова у међународним и домаћим часописима и на конференцијама. Бранислав Тодоровић је виши научни сарадник Института РТ-РК у Новом Саду и редовни професор Војне академије Универзитата одбране у Београду. Рођен је 1959 у Београду. Дипломирао је и магистрирао на Електротехничком факултету Универзитета у Београду а докторирао на Факултету техничких наука Универзитета у Новом Саду. Био је водећи истраживач Војнотехничког института у Београду, оснивач Центра за мултидисциплинарна истраживања и виши научни сарадник Института за микроталасну технику и електронику (ИМТЕЛ). Предавао је више предмета из области телекомуникација на Војној академији у Београду и Електротехничком факултету Универзитета у Бањој Луци. Објавио је две књиге и преко сто научних радова у међународним и домаћим часописима и на конференцијама.