52 Владимир Ковачевић, Мирослав Поповић "Системска програмска подршка у реалном времену"


31.12.2012. - 11:05 
Едиција: „ТЕХНИЧКЕ НАУКЕ - УЏБЕНИЦИ”

Назив уџбеника: „Системска програмска подршка у реалном времену”

Аутори: Владимир Ковачевић, Мирослав Поповић

Рецензенти
: др Борислав Лазић, ред. проф Електро-техничког факултета у Београду
             др Мирослав Хајдуковић, ред. проф Факултета техничких наука у Новом Саду
                   

Издавач: Факултет техничких наука у Новом Саду

Главни и одговорни уредник
:
проф. др Илија Ћосић, декан Факултета техничких наука у Новом Саду

Штампа
: СИМБОЛ, Косте Нађа 11, Петроварадин
Штампање одобрио: Савет за издавачку делатност ФТН-а у Новом Саду
Председник Савета: проф. др Влатко Вуковић



CIP-Каталогизација у публикацији
Библиотека Матице српске, Нови Сад
681.3.06(075.8)

КОВАЧЕВИЋ, Владимир
     Системска програмска подршка у реалном времену / Владимир Ковачевић,
Мирослав Поповић. – Нови Сад : Факултет техничких наука, 2002(Петроварадин :
СИМБОЛ). – 509 стр. : илустр. ; 24 цм. – (Едиција “Техничке науке -уџбеници ” ; бр. 52)
Тираж 500.
ISBN 86-80249-58-0


а) Рачунарски системи – Софтвер  
(из садржаја)
Књига се састоји из три дела:
ДЕО I    Пројектовање системских програмских алата за системе у реалном времену
ДЕО II Пројектовање оперативних система за реално време (Класификација, Пример вишепроцесног окружења. Руковање ресурсурсима: процесором, меморијом, улазом-излазом и информацијама.)
ДЕО III  Системи виртуелних машина. Дистрибуирани оперативни системи. Пример оперативног система у реалном времену: RTLinux.

(из рецензије)
И Основни подаци
Књига „Системска програмска подршка у реалном времену“ аутора проф. др Владимира Ковачевића и проф. др Мирослава Поповића обухвата (са предговором и садржајем) 602 стране. Литература садржи 65 коришћених извора. Књига је подељена у 16 поглавља: 1. Увод,  2. Пројектовање асемблера и микроасемблера,  3. Формални системи као основа за пројектовање компајлера,  4. Пуњач програма у меморију,  5. Интегрисано развојно окружење за системе у реалном времену,  6. Пројектовање оперативних система у реалном времену,  7. Руковање ресурсима рачунарских система,  8. Руковање процесором,  9. Руковање меморијом,  10. Руковање улаз-излазом,  11. Руковање информацијама,  12. Систем виртуелних машина  13. Дистрибуирани оперативни системи  14. Пример оперативног система у реалном времену: RTLinux,  15. Додатак А. Примери улазно-излазних уређаја и  16.  Литература.

(о ауторима)  
Проф. др Владимир Ковачевић је редовни професор на ФТН у Новом Саду. Шеф је Катедре за рачунарску технику и рачунарске комуникације, која у ширем саставу ангажује 65 инжењера и на којој је до сада дипломирало више од 300 студената ФТН. Развио је, или је учествовао у развоју, великог броја уређаја и система заснованих на рачунарима. Аутор је два патента и великог броја научних и стручних радова из области рачунарске технике и рачунарских комуникација.
Проф. др Мирослав Поповић је редовни професор ФТН у Новом Саду. До сада је изводио наставу из већег броја предмета Катедре, а пре свега из предмета Системска програмска подршка и Међурачунарске комуникације и рачунарске мреже. Учествовао је у великом броју научно-истраживачких и стручних пројеката, који су увек резултовали у практичним уређајима и системима, као и научним и стручним радовима из области рачунарске технике и рачунарских комуникација.