Едиција: „ТЕХНИЧКЕ НАУКЕ - УЏБЕНИЦИ”
Назив уџбеника: „Безбедност друмског саобраћаја”
Аутор: Милан Инић
Рецензенти: др Радослав Драгач, ред. проф., Саобраћајни факултет, Београд
др Милан Вујанић, ред. проф., ФТН-а, Саобраћајни факултет, Београд
др Мирко Крижнар, ред. проф. ФТН-а, Нови Сад
Издавач: Факултет техничких наука у Новом Саду
Главни и одговорни уредник:
проф. др Илија Ћосић, декан Факултета техничких наука у Новом Саду
Штампа: СИМБОЛ, Косте Нађа 11, Петроварадин
Штампање одобрио: Савет за издавачку делатност ФТН-а у Новом Саду
Председник Савета: проф. др Влатко Вуковић
CIP-Каталогизација у публикацији
Библиотека Матице српске, Нови Сад
614.86(075.8)
656.1.08(075.5)
ИНИЋ, Милан
Безбедност друмског саобраћаја / Милан Инић - [6. издање]. - Нови Сад :
Универзитет : Факултет техничких наука, 2004 (Птроварадин : СИМБОЛ). –
471 стр. : илустр. ; 24 цм. – (Едиција “Техничке науке - уџбеници” ; 69)
Тираж 500.
ISBN 86-80249-85-8
а) Саобраћајне незгоде - Узроци
(из садржаја)
Материја је систематизована у четири дела:
У првом-уводном делу обрађен је предмет, методе изучавања и терминолошка и теоријска изграђеност ове научне дисциплине.
У другом делу обрађена је феноменологија саобраћајних незгода (појавни облици, спољне манифестације, врсте, динамика, структура, просторна и временска дистрибуција саобраћајних незгода, структура извршилаца и жртава незгоде и др.).
У трећем делу обрађена је етиологија саобраћајних незгода (узроци, услови и други фактори који дориносе настанку саобраћајних незгода. У оквиру објективних фактора обрађен је утицај техничких, природних и друштвених фактора, а у оквиру субјективних фактора човек са својом ендогеном етиологијом.
У четвртом делу оббрађена је стратегија и тактика спречавања саобраћајних незгода (друштвени механизам, мере друштвене интервенције, метод рада, финансирање и др.).
(из рецензије)
Рукопис представља вредан допринос стручној и научној области о безбедности саобраћаја. Аутор је систематским обухватањем и обрадом релевантних области, улажући много труда у обради материјала из расположиве и савремене домаће и стране литературе, као и уношењем резултата сопствених истраживања и личног искуства у току свог службовања, успео да сачини вредно дело, које ће имати широк круг корисника у области саобраћајних и других наука и које ће моћи да користе студенти свих нивоа као високо стручан и приступачан уџбеник и као поуздану литературу. Организација текста је логична, савремена и практична, тако да се лако уочавају кључне поставке, налази и констатације. Начин излагања је високо вредан, јасан и доследан, тако да се лако прати и усваја материја која се излаже.
Читајући текст рукописа, са задовољством смо констатовали да је по свим критеријумима остварен завидан ниво, који говори у прилог томе да се ради о аутору врсном стручњаку, који се поступно развијао у научника, и о надареном писцу књига и уџбеника. Дубоко смо убеђени, да ће књига аутора проф. др Милана Инића попунити постојећу празнину у литератури из области безбедности саобраћаја, јер је ово први покушај у Југославији да се практично одреди и заокружи физиономија науке о безбедности саобраћаја.
(о аутору)
Проф. др Милан Инић рођен је 10. Новембра 1937. године. Вишу управну школу и Правни факултет завршио је у Новом Саду, мултидисциплинарне магистарске студије „ Цестовни саобраћајни деликти“ а докторску дисертацију под називом „Етиологија саобраћајних незгода на путевима“ одбранио је у Београду.
Између осталог, радио је као начелник Одељења за безбедност саобраћаја у Покрајинском секретаријату за унутрашње послове у Новом Саду И као помоћник Покрајинског секретара за саобраћај и везе Војводине. Од 1989. године ради хонорарно а 1990. године прелази на Факултет техничких наука, Саобраћајни одсек у Новом Саду као професор за предмет „Безбедност саобраћаја“. На Факултету техничких наука у више мандата био је директор Института за саобраћај и руководилац Саобраћајног одсека. Објавио је преко 150 научних и стручних радова у земљи и иностранству, од чега 13 монографија и књига. Учествовао је на великом броју међународних и домаћих научних стручних скупова, на многима у својству председника или члана програмског или организационог одбора.