Назив уџбеника: „Микропроцесорско управљање енергетским претварачима”
Аутор: Дарко П. Марчетић
Рецензенти: др Веран Васић, ред. проф., Факултет техничких наука у Новом Саду др Петар Матић, доцент, Електротехнички факултет у Бањалуци
Издавач: Факултет техничких наука у Новом Саду
Главни и одговорни уредник: проф. др Раде Дорословачки, декан Факултета техничких наука у Новом Саду
Штампа: ФТН - Графички центар ГРИД, Трг Доситеја Обрадовића 6, Нови Сад Штампање одобрио: Савет за библиотечку и издавачку делатност ФТН-а у Новом Саду Председник Савета за библиотечку и издавачку делатност: др Радош Радивојевић, редовни професор Факултета техничких наука у Новом Саду CIP-Каталогизација у публикацији Библиотека Матице српске, Нови Сад 621.314:681.5 (075.8) 621.31:004.31 (075.8)
МАРЧЕТИЋ, Дарко Микропроцесорско управљање енергетским претварачима / Дарко П. Марчетић. - Нови Сад : Факултет техничких наука, 2014 (Нови Сад : ФТН, Графички центар Грид) . - 256, X, II стр. : илустр. ; 24 цм. - (Едиција "Техничке науке - уџбеници" ; 460)
Тираж 200. - Библиографија. ISBN 978-86-7892-618-1
(из садржаја) Књига обрађује микропроцесорско управљање енергетским претварачима и регулисаним електромоторним погонима и покрива неколико предмета из те области. Материјал обухвата 2 + 2 странараспоређених у осам поглавља као и списак литературе. Првих пет поглавља се баве основним принципима рада микропроцесорски управљаних енергетских претварача и прате предавање из предмета „Примена микропроцесора у електроенергетици“ који аутор предаје студентима додипломских стуја на четвртој години. Шесто и седмо поглавље се баве микропроцесорским алгоритмима управљања дигитално регулисаним погонима са моторима наизменичне струје и прате предавање предмета „ Методе регулације енергетских претварача са микроконтролерима“ које аутор предаје на последипломским-мастер студијама. Оба предмета се предају на Факултету техничких наука у Новом Саду и припадају изборном подручју-модулу: Електроенергетика – Енергетска електроника и електричне машине. Осмо поглавље књиге је осмишљено да заголица машту студентима докторских студија истог изборног подручја и понуди неке од праваца њиховог даљег истраживања.
(из рецензије) У овом уџбенику је обрађена једна веома динамична , мултидисциплинарна и атрактивна област – примена микропроцесора у електроенергетским претварачима. Определивши се за слојевитост, аутор полазећи од основних појмова о микроконтролерима и дигиталним сигналним процесорима, преко математичких модела објеката управљања и управљачких алгоритама, постепено води читаоца све до практичне реализације управљања електромоторним погоном са машинама једносмерне и наизменичне струје. Уџбеник из ове области , с таквим обухватом , први пут се на српском језику појављује на нашим просторима. Уњему се налази материјал којим свако ко претендује да буде стручњак у области дигиталног управљања енергетским претварачима може да заокружи своје знање. Проф. др Веран Васић ... Аутор, захваљујући свом великом стручном и наставничком искуству, на веома занимљив начин показује како да се теоријска знања из енергетске електронике и електромоторних погона преточе у програмски кôд на савременом дигиталном микропроцесору. Приступ излагању , модели и алгоритми управљања изложени су на начин какав се уобичајено користи у предметима из области енергетске електронике, електричних машина и електромоторних погона, тако да студенти лако могу да повежу нова знања са предходно усвојеним градивом. Књига садржи бројна и детаљна објашњења за практичну имплементацију алгоритама управљања на савременим микроконтролерима и дигиталним сигналним процесорима, каква нису раније била доступна у литератури. Доц.др Петар Матић (о аутору) Проф. др Дарко Марчетић је дипломирао 1992. год на Факултету техничких наука у Новом Саду, а магистрирао је 1998. На Електротехничком факултету у Београду. Докторску дисертацију је одбранио на Електротехничком факултету у Београду 2006. године . У период 2000-2006. Борави у иностранству и ради у развојним центрима компанија CESET (Асти, Италија), Emerson Electric (St. Louis, MO, USA) i NIDEC Motor Company (Chicago, IL, USA). Био је руководилац више развојних пројеката и учествовао у изради неколико међународно признатих патената из области дигиталног управљања енергетсим претварачима И електромоторним погонима. Узвању ванредног професора Факултета техничких наука у Новом Саду се бира 2012. Године за ужу научну област Енергетска електроника, машине и погони.