Рецензенти: др Марин Гостимировић, ред. проф. Факултета техничких наука у Новом Саду др Миколај Кузиновски, ред. проф. Машинског факултета Универзитета „Ћирил и Методије“ у Скопљу, Република Македонија
Издавач: Факултет техничких наука у Новом Саду
Главни и одговорни уредник: проф. др Раде Дорословачки, декан Факултета техничких наука у Новом Саду
Штампа: ФТН - Графички центар ГРИД, Трг Доситеја Обрадовића 6, Нови Сад Штампање одобрио: Савет за библиотечку и издавачку делатност ФТН-а у Новом Саду Председник Савета за библиотечку и издавачку делатност: др Радош Радивојевић, редовни професор Факултета техничких наука у Новом Саду CIP-Каталогизација у публикацији Библиотека Матице српске, Нови Сад 621.7/.9(075.8)
КОВАЧ, Павел Теорија обрадних процеса / Павел Ковач. - 1. изд. – Нови Сад : Факултет техничких наука, 2014 (Нови Сад : Грид) . - В, 283 стр. : илустр. ; 24 цм. - (Едиција "Техничке науке - уџбеници" ; бр. 472)
Тираж 100. - Библиографија. ISBN 978-86-7892-640-2
а) Технички материјали - Обрада (из садржаја) Публикација под насловом Теорија обрадних процеса, садржи у свом основном делу 285 страна текста, 255 слика и дијаграма, 307 нумерисаних једначина, 21 табелу и 189 литературних извора. Испред основног дела дати су: садржај, предговор, коришћене ознаке и скраћенице и увод. На крају се налази списак коришћене литературе. Садржај је подељен у следећа радна поглавља: 1. Процес обраде – терминологија, кинематика, ознаке и геометрија. 2. Настајање струготине при обради материјала. 3. Силе при резању. 4. Топлотне појаве при обради резањем. 5. Трибологија процеса резања. 6. Интегритет обрађене површине. 7. Средства за хлађење и подмазивање.8. испитивање обрадљивости материјала.9. Динамика процеса резања. 10. Режими резања и базе податаака
(из рецензије) Публикација је написана јасно и сажето са богатим илустрацијама које омогућавају брзо разумевање и савладавање наставног градива. Аутор је успео да прикупи знање о овој проблематици у светлу најновијих истраживања, а ослањајући се пре свега на резултате истакнутих истраживача у земљи и иностранству као и на уношење сопствених истраживања. Публикација не обухвата све информације, које је наука и пракса о обради материјала резањем до сад прикупила. Она објашњава пре свега основне законитости, даје основне обрасце за прорачун, а за још дубље проучавање упућује на одговарајућу литературу. За успешно коришћење публикације неопходно је постојање основних занања о машинским алаткама, алатима, приборима и мерилима. Она омогућује продубљивање знања и самостално решавање проблема из обраде материјала резањем. Овом публикацијом тежња је да се попуни значајна празнина у универзитетској наставној литератури, која постоји од увођења истоименог предмета у наставни програм усмерења производног машинства на Факултету техничких наука у Новом Саду. Посебно се истиче да познавање теоријских основа процеса обраде материјала резањем доприноси не само ефикаснијем коришћењу постојеће производне опреме и развоју нове, као и смањењу трошкова производње већ и повећању продуктивности производних система.
(о аутору) Проф. др Павел Ковач је рођен 1950, а Факултет техничких наука је завршио 1975. године. Магистарски рад је одбранио 1980. године, а докторску дисертацију 1987. године, све на Факултету техничких наука. Запослио се наа ФТН 1975. као асистент у научном раду, затим постао асистент, а за доцента на овом факултету за ужу научну област Конвенционални и неконвенционални поступци обраде скидањем материјала изабран 1988. године, у звање ванредног професора је изабран 1993. године а у звање редовног професора 1998. године. Био је visiting professor на Универзитету Prince of Sonkla на Тајланду. Шеф је катедре за обраду материјала за обраду струготине. У једном мандату је био директор Департмана за производно машинство и координатор Машинског одсека на ФТН. Објавио је 306 научних радова у међународним и домаћим научним часописима као и на међународним и домаћим скуповима. Објавио је три универзитетска уџбеника, збирку задатака за вежбе, практикум за вежбе и две монографије. Главни је и одговорни уредник часописа International Journal of Production Engineering, који излази на ФТН у Новом Саду. Рецензент је и члан уређивачког одбора International Journal for Production Research (В. Британија) и других међународних часописа. У последње време из осим поменуте научне области држи наставу и бави се еколошким технологијама и заштитом животне средине.