Predmet: Verovatnoća, statistika i slučajni procesi
(17 -
E135) Osnovne informacije
Program predmeta
Program se primenjuje od 01.10.2006.. Cilj predmeta je osposobljavanje studenata za apstraktno mišljenje i sticanje osnovnih znanja iz oblasti verovatnoće, statistike i slučajnih procesa.
Cilj je da studenti ovladaju osnovnim pojmovima iz teorije verovatnoće, da se osposobe da odaberu odgovarajuće statističke metode, da urade statističku analizu i da protumače dobijene rezultate.
Osnovni cilj je da se studenti osposobe da teorijska znanja iz teorije slučajnih procesa primene u oblasti telekomunikacija. Stečena znanja student treba da koristi u daljem obrazovanju. Student je osposobljen da u daljem obrazovanju u stručnim predmetima pravi i rešava matematičke modele primenjujući stečena znanja iz verovatnoće, statistike i slučajnih procesa. Osnovne definicije u verovatnoći, uslovna verovatnoća i Bajesova formula. Slučajna promenljiva neprekidnog i diskretnog tipa , funkcija raspodele. Dvodimenzionalna slučajna promenljiva. Uslovne raspodele. Brojne karakteristike - očekivanje, disperzija, kovarijansa, korelacija. Uslovno očekivanje. Granične teoreme. Statistika –tačkaste i intervalne ocene parametara, parametarske i neparametarske hipoteze i testovi značajnosti. Slučajni procesi – opšti pojmovi. Transformacija slučajnog procesa – izvod, integral. Poasonov proces, beli šum, telegrafski signal, Markovljevi lanci i procesi, procesi rađanja i umiranja, sistemi masovnih usluživanja, Stacionarni procesi. Sistemi masovnih usluživanja. Predavanja; Numeričko računske vežbe i računarske vežbe (iz statistike). Konsultacije. Predavanja se izvode kombinovano. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima radi lakšeg razumevanja gradiva. Na vežbama, koja prate predavanja, rade se karakteristični zadaci i produbljuje se izloženo gradivo sa predavanja. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije.
|