У областима енергетка и процесна техника, на Факултету техничких наука, односно на Департману за енергетику и процесну технику, до сада је дипломирало преко 1019 студената (укључујући 48 бечелор и 92 мастер диплома), одбрањено је укупно 40 магистарских и 26 докторских теза. На департману за енергетику и процесну технику, на основним академским и на дипломским академским студијама, тренутно студира укупно 191 студент. На докторским академским студијама тренутно студира осам докторанта.
Студије Департмана за енергетику и процесну технику Факултета техничких наука у Новом Сади организују се као: 1. Основне академске студије, трају четири године (осам семестара), са обавезом стицања 240 ЕСПБ (Европски систем преносивих бодова), укључујући и завршни рад, који вреди 15 ЕСПБ; 2. Мастер студије, представљају наставак основних академских студија, трају једну годину (два семестра) и вреде додатних 60 ЕСПБ. Након завршетка другог степена студент стиче укупно 300 ЕСПБ.
Почев од треће године студија студент има могућност ближег усмеравања у поједине уже области избором једног од пет пакета изборних предмета:
• Термоенергетика • Процесна техника • Хидропнеуматска техника • Гасна и нафтна техника • Управљање енергетским токовима.
Успешном одбраном мастер рада студенти-дипломци остварују први неопходан услов за добијање две од три постојеће лиценце (лиценце: 330 и 332) за машинске инжењере у Србији. 3. Докторске академске студије - Представљају могући наставак дипломских академских студија. Трају укупно три године (шест семестара), по реализацији наставног плана којим се стиче додатних 180 ЕСПБ у које је укључена и израда Докторске дисертације. Након завршетка докторских академских студија стиче се укупно 480 ЕСПБ.
Департман за енергетику и процесну технику у свом саставу има три катедре и то: • Катедра за топлотну технику, • Катедра за процесну технику, • Катедра за механику флуида и хидропнеуматске системе.
Свака од катедри у свом саставу има једну или више лабораторија. Департман је иницирао оснивање Покрајинског центра за рационално газдовање енергијом, који је организационо постављен на нивоу Факултета техничких наука.