Предмет: Пројектовање софтвера
(17 -
RI45) Основне информације
Програм предмета
Програм се примењује од 01.10.2017.. Оспособљавање студената за ефикасну и ефективну конструкцију софтвера. Овладавање знањима и вештинама неопходним за дизајн архитектуре, имплементацију и тестирање сложених софтверских система.Стандардизација процеса имплементације, тестирања, верификације и валидације софтвера. Коришћење алата за праћење недостатака у софтверу. Документовање сложених софтверских производа. Презентација карактеристика софтвера. По завршетку предмета студенти су оспособљени за конструкцију сложених софтверских система засновану на стандардизацији процеса имплементације, тестирања, верификације и валидације софтвера и коришћење расположивих алата за праћење конфигурације софтвера и недостатака у софтверу. Поред тога студенти су оспособљени за квалитетно документовање и презентацију карактеристика сложених софтверских производа. Моделом вођени развој софтвера. Аспекти дизајнирања софтверских система: концептуални и технички дизајн, декомпозиција и модуларност, архитектура софтвера "стилови и стратегије. Аспекти конструкције софтверских система: организација и структура софтвера, елементи програмског решења, стандарди конструкције и имплементација функционалности. Дизајн корисничког интерфејса. Поступак конструкције софтвера: методе и технике конструкције, тимски рад и тимски развој софтвера, X-treem програмирање, стандарди и квалитет кода, тестирање софтвера, софтверске инспекције, интеграција софтвера, верификација и валидација. Основи контроле квалитета софтвера. Основи праћења недостатака и конфигурације софтвера. Уз ослонац на спецификацију подацима управљаног система, студенти у тимском раду, овладавају практичном применом знања везаних за конструкцију комплексних софтверских система.
У првом делу реализаије семестралног пројекта студенти формулишу мета-модел генеричког информационог ресурса и имплементирају прототип руковаоца информационим ресурсима који је описан фомализмима мета-модела.
Други део пројекта подразумева концептуално, логичко и физичко моделовање складишта података и употребу модела као подлоге за генерисање елементарних операција над универзалним складиштем (додавање, измена, брисање, претрага).
Избор реалног система који служи као основ израде модела складишта података бира се из базена од 30 (тридесет) малих пословних система.
|