О СТУДИЈСКОМ ПРОГРАМУ
Студијски програм
Чисте енергетске технологије је конципиран као интердисциплинаран студијски програм, кога доминантно чине две научне области, машинско инжењерство и инжењерство заштите животне средине и заштите на раду. У реализацији наведеног интердисциплинарног студијског програма поред предмета из поменуте две научне области, заступљени су и предмети из области електротехничког и рачунарског инжењерства, општих природних дисциплина и индустријског инжењерства и инжењерског менаџмента.
Чисте енергетске технологије чине енергетски ефикасне технологије и технологије обновљивих извора енергије, које смањују коришћење енергије из конвенционалних извора, односно из фосилних горива. Раст енергетске потрошње у свим областима људске делатности, раст људске популације, ограничена количина фосилних горива и значајан пораст концентрације гасова стаклене баште у атмосфери, наметнули су потребу трагања за новим енергетским технологијама, које ће бити ефикасније, и за новим врстама енергетских извора, који ће бити обновљиви. Енергетска ефикасност и обновљиви извори енергије у својој примени користе врло различите технологије. Мере енергетске ефикасности се односе на методе и средства за смањење потрошње енергије унапређењем коришћења уређаја, побољшањем сервиса и одржавањем, заменом система управљања итд. Најбоље доступне енергетске технологије представљају технологије које нуде и најсавременија решења за заштиту животне средине. Емисије настале из процеса ових технологија су доведене до минимума. Најбоље доступне технологије су дефинисане различитим протоколима Европске уније и почеле су да се примењују у нашој земљи.
Чисте енергетске технологије је програм који је настао као одговор на потребе тржишта и захтева које поставља индустрија, привреда и институције.
Студијски програм
Чисте енергетске технологије изводи се на два нивоа академских студија:
•
Основне академске студије трају четири године, вреде
240 ЕСПБ и након ових студије стиче се звање
дипломирани инжењер енергетских технологија.
•
Мастер академске студије трају годину дана, вреде
60 ЕСПБ и након ових студија стиче се звање
мастер инжењер енергетских технологија.
ЗАШТО ЧЕТ?
У времену трагања за путевима достизања одрживог друштвеног развоја као и повећања енергетске ефикасности у свим секторима изражена је тежња и потреба интегрисања разних специјалних знања. Студијски програм
Чисте енергетске технологије нуди управо такву интеграцију и образованог инжењера каквог ново тржиште све више захтева. Осим тога, наведени студијски програм карактерише следеће:
• развијање талента, креативности и иновативног размишљања сваког студента,
• развијање способности студената за тимски рад,
• нуди студентима посебна знања из области енергетског инжењерства и заштите животне средине,
• студенти су компетентни да решавају реалне проблеме из праксе,
• студент стиче темељно познавање и разумевање дисциплина свих одговарајућих струка, као и способност решавања конкретних проблема уз употребу научних метода и поступака,
• студенти стичу знање како да економично користе расположиве природне ресурсе у складу са принципима одрживог развоја,
• студент стиче опште и предметно специфичне способности: примену концепта најбољих расположивих техника (БАТ), побољшање индустријских процеса у циљу смањења енергетског интензитета и заштите животне средине, увођење савремених енергетских технологија; примену енергетски ефикасне опреме у стамбеним и јавним зградама (ефикасно осветљење, грејање и хлађење); израду аналитичких докумената из области енергетике и заштите животне средине; да на одговарајући начин напише и да презентује резултате рада,
• усаглашен је са европским стандардима у погледу услова уписа, трајања студија, услова преласка у наредну годину, стицања дипломе и начина студирања,
• експертско знање и дугогодишње каријере професора,
• индивидуални приступ и менторски рад професора.
ПРАКСЕ
Студијски програм
Чисте енергетске технологије обезбеђује обавезну стручну праксу и практичан рад на којој студенти имају прилику да стечено образовање употребе на практичан начин. Истовремено, тиме се пружа прилика да изграде сопствену мрежу контаката и већ на студијама започну своју каријеру. Стручна пракса се реализује у одговарајућим научно-истраживачким установама, у организацијама за обављање иновационе активности, у организацијама за пружање инфраструктурне подршке иновационој делатности, у привредним и индустријским системима и јавним установама.
МОГУЋНОСТ ЗАПОШЉАВАЊА
Студент након стицања звања
дипломираног инжењера енергетских технологија стиче могућност запошљавања у широком спектру делатности:
• обављање послова енергетског менаџера (у сектору индустрије и зградарства),
• у градским управама,
• у агенцијама и предузећима која се баве енергетиком,
• у предузећима и сервисима који се баве енергетском ефикасношћу и обновљивим изворима енергије,
• у пројектантским бироима и консултантским предузећима,
• у предузећима која се баве продајом и производњом енергетских технологија и друго.
СЕРВИСИ ЗА БУДУЋЕ СТУДЕНТЕ:
- Facebook страна студијског програма:
Чисте енергетске технолигије- Facebook страна Департмана:
Департман за инжењерство заштите животне средине и заштие на раду - ФТНДепертман за енергетику и процесну технику- Facebook група ФТН-а:
Бићу студент ФТН - упис 2023