У уторак, 10. септембра, делегација јапанске амбасаде - амбасадор, Њ.Е. Акира Имамура, господин Хироаки Матсусхита и господин Душан Арбутина, посетила је Факултет техничких наука Универзитета у Новом Саду.
Након срдачног упознавања, уследила је презентација Факултета, са нагласком на образовне и истраживачке активности, сарадњу са индустријом, стручне догађаје које је организовао и у којима је учествовао, планове за будућност кроз реализацију нових пројеката, изградње наредне фазе Научно-технолошког парка и сл.
Господин Акира је изразио задовољство чињеницом да у Србији упознаје успешне и способне младе људе који се сврставају у висококвалитетну радну снагу и то је порука коју он шаље привредницима у Јапану.
Проф. др Думнић се сложио: „Ми смо место где стасавају врхунски инжењери. Нашли смо модус да заокружимо екосистем – од образовања, истраживања до привреде. Наш начин рада је врло сличан Техничким универзитетима на Западу, а то је сасвим сигурно препорука за сарадњу на међународном нивоу. Креатори смо данас успешних компанија које су, као старт-уп пројекти основани на Факултету техничких наука (огранак Schneider Electric, RTRK...). Завидан број пројеката добија средства на конкурсима државних и међународних институција, а истраживања се конципирају у складу са захтевима привреде и тржишта“.
Један у низу успешних пројеката Факултета је организација сајма и конференције EV DAYS, која се ове године одржава четврти пут, квалитативно и бројчано много упечатљивија него претходних година, у прилог чему говори чињеница да ове године манифестацију отвара премијер Републике Србије, Милош Вучевић.
ФТН форум је једнодневни догађај који окупља индустријки естаблишмент региона, али и светске привреднике. Последњи Форум је окупио успешне јапанске компаније, а Амбасадор је обећао значајну подршку овогодишњем сусрету, који се одржава у новембру ове године.
Јапански амбасадор је најавио чешће посете, тако да су нови сусрету на Универзитету и ФТН-у, планирани за половину октобра и почетак новембра. Очигледна је била жеља да се спектар сарадње прошири и да је ФТН право место за то.
Факултет техничких наука годинама уназад већ остварује плодоносну сарадњу са компанијама NIDEC, MITSUBUISHI, TOYO TIRES, док са Универзитетом Кјото има потписан Меморандум о сарадњи. Нови сусрети са јапанским привредницима и академском заједницом ће бити приика да се представи Фаза II изградње Научно-технолошког парка, планираног на месту старе зграде Машинског института, где је уосталом, прича о овом факултету, пре 64 године и почела.
Осим в. д. декана ФТН-а, проф. др Бориса Думнића, састанку су присуствовали проф. др Александар Рикаловић и проф. др Ненад Симеуновић са Департмана за Индустријско инжењерство и менаџмент, Тијана Моцељ, шеф Службе за маркетинг и Барбара Вујков, асистент на Департману за енергетику, електронику и телекомуникације Факултета техничких наука.
Пословни разговор је био конкретан, са прецизним планом сусрета до краја године јер је препозната заједничка жеља да се српски и јапански научници баве темама као што су паметни градови, вештачка интелигенција, темама које повезују привреду наше две земље, с обзиром на то да су се сви присутни сложили да постоји огроман потенцијал.
Након посте ФТН-у делегација је наставила са посетом и обиласком НТП-а где је домаћин био директор проф. др Срђан Колаковић и Института за вештачку интелигенцију са домаћином проф. др Дубравком Ћулибрком - директором Института.