У периоду од 10. до 16. јула 2023. године, у организацији Факултета техничких наука, одржана је 31. Међународна летња школа дигиталне обраде слика -
SSIP 2023. На овогодишњем Скупу који је одржан у згради Ректората УНС-а учествовало је више од 40 истраживача из неколико европских земаља.
Летња школа
SSIP настала је давне 1993. године под окриљем CEEPUS програма за међународну размену истраживача. Међу градове домаћине из претходног периода се убрајају: Аверио (Португал, 1993.), Сегедин (Мађарска, 1995.), Будимпешта (Мађарска, 2002.), Темишвар (Румунија, 2003.), Грац (Аустрија, 2004.), Клуж (Румунија, 2010.), Беч (Аустрија, 2012.), Загреб (Хрватска, 2014.), Ријека (Хрватска, 2021.), Сегедин (Мађарска, 2022.).
На отварању Скупа су говорили проф. др Тибор Лукић, председавајући, проф. др Ксенија Дорословачки, шеф Катедре за математику и проф. др Erich Sorantin из Граца, главни координатор CEEPUS мреже.
Програм скупа је укључивао предавања предавача по позиву, где су приказани најновији резултати из области, као и пројектни рад студената-учесника по групама. Предавачи по позиву су били проф. др Петер Балаж (Универзитет у Сегедину), др Петер Хорват (директор Biological Research Centre-а у Сегедину), доц. др Теодора Селеа (Универзитет у Темишвару), проф. др Марина Ивашић-Кос (деканица Факултета информатике и дигиталних технологија у Ријеци), проф. др Калман Палађи (Универзитет у Сегедину), проф. др Бенедек Нађ (Eastern Mediterranean University, Famagusta, N. Cyprus), проф. др Лидија Чомић (Факултет техничких наука, Нови Сад) и проф. др Тибор Лукић (Факултет техничких наука, Нови Сад). Већину учесника су чинили студенти докторских и мастер студија из седам различитих земаља. Као закључак из дискусије студента са позивним предавачима, јасно се може препознати идеја о неопходности примене вештачке интелигенције и дубоког учења код већине проблема дигиталне обраде слика.
Поред преподневних предавања реномираних предавача о широком спектру тема од обраде слика и компјутерског вида, у поподневним сатима студенти су радили у тимовима и решавали пројектне задатке. Последњег дана летње школе, тимови су презентовали своје резултате колегама учесницима и комисији за оцењивање. Најбољи пројекат је био „Класификација хране“ а члановима тима (Домагој Палинић, Ченге Михаљи, Марина Луциана, Кристина Хост) награде су уручили директори школе, проф. др Тибор Лукић и доц. др Буда Бајић.
Сви полазници су добили сертификат о похађању летње школе и положеном испиту а ова летња школа је прихваћена као специјални докторски курс на неколико Универзитета.
Један дан је био резервисан за излет на Петроварадинску тврђаву. У пратњи водича учесници су обишли подземне тунеле као и мултимедијалну изложбу „Милева: Ми смо стена“ у Музеју града Новог Сада.
Последњег дана летње школе, сви полазници и они који су учествовали у организацији, су присуствовали гала вечери где су се сумирали утисци уз жеље да се поново окупе и следеће године и наставе сарадњу и дружење.
У тиму за организацију скупа са ФТН-а су учествовали: Андрија Блесић, Наташа Корпак, Катарина Видојевић, Јелена Ђокић, Николина Дакић и Тамара Палалић.