Србија освојила две награде на Прашком квадријеналу


15.06.2023. - 08:20 

Тријумф на 15. Прашком квадријеналу сценског дизајна и простора  (PQ) остварила је Србија, освојивши награду за најмаштовитији концепт студентске изложбе, те за активирање заједнице – за националну изложбу “Moonshine piano”. Главну награду 15. (PQ), Златну тригу, освојио је Кипар, док је у студентској конкуренцији награђена либанска изложба.

Према наводима жирија 15. PQ, чије су одлуке свечано саопштене 13. јуна, национална поставка Србије “Moonshine piano”, непретенциозно отворена, стимулишућа и истовремено истраживачка, представља простор фокусиран на промену наратива и друштвених окидача – лабораторију за великодушно и критичко дељење. Пројекат “Moonshine piano” приказује уметничке процедуре базиране на специфичним артефактима чија отелотворења постају манифестација савременог дискурса, истражујући сценографију, театар и ауторство, навео је жири 15. PQ.

Изложба “Moonshine Piano”, чији је кустос архитекта и сценски дизајнер Миодраг Куч, конципирана је као вишеслојна “приповедачка машина” која укључује значајне представнике савремене позоришне (и непозоришне) сцене у Србији, у развој нових наратива заснованих на специфичним артефактима. Централни елемент поставке је врста хибридног “реквизита за разговор”, створеног од одбаченог клавира и микро-дестилерије, чији је примарни задатак да произведе оквир за фиктивно приповедање између домаћина, гостију и публике.

Изложба се, према наводима аутора, може разумети и као перформативна инсталација у циљу стварања колективног наратива, а са студентском изложбом обједињена је темом “О нежности, сновима и одговорности”. Обе изложбе су и додатно тематизоване, па је национална поставка посвећена изузетним људима и/или њиховим радовима, док се студентска бави изузетним причама о посебним просторима младих људи, местима о којима мисле и сањају. Специфичност оба рада огледа се и у успостављању активног односа према месту излагања – Прашкој тржници, у садржинском, значењском и просторном контексту.

Студентска изложба Србије “Сањарење” (Daydreaming) награђена је за најимагинативнији концепт, уз образложење жирија да простори и ситуације које су изабрали студенти постају преводиоци снова, који омогућавају публици да осети своја тела у акцији и простору. Студенти су створили бесконачне и ретке могућности трансформације колективним пројектом који се може континуирано кретати напред и претварати у у друге конфигурације.

Изложба “Сањарење” конципирана је као заједнички уметнички рад 15 студената различитих факултета у Србији, а у форми перформативне инсталације, бави се трансакцијом снова. Кустоски тим чине Александра Пештерац, Даниела Димитровска, Павле Динуловић, Нинослава Вићентић, Андреа Палашти, Павле Стаменовић, Наталија Богдановић, у менторском тиму су Маја Вилић, Владимир Савић и Маша Сеничић а студенти су Мина Радовановић, Петра Перовић, Јана Баљак, Итана Шестовић, Ружица Ристивојевић, Ангелина Бискупљанин, Кети Захаријев, Уна Котур, Луција Стијеповић, Никола Стојадиновић, Тања Стефановић, Вишња Вукајловић, Александар Јовановић, Милош Јањић и Марија Покрајац.

Према наводима комесара-кустоса наступа Србије на PQ – историчарке уметности Биљане Јотић, директорке Музеја примењене уметности у Београду, и теоретичарке сценског дизајна и редовне професорке Факултета техничких наука у Новом Саду Татјане Дадић Динуловић, наступ Србије на ПQ – осим на нежност, одговорност и снове, ослоњен је и на ауторске приступе сценском дизајну у позоришту и извођачким уметностима који ту област стваралаштва виде и развијају као снажни саставни део укупне уметничке идеје, а не као подређену или пратећу дисциплину.

Награде 15. ПQ отишле су у руке тимова из Европе, Азије и Северне и Јужне Америје, а према наводима организатора, учествује готово стотину креативних и кустоских тимова из 59 земаља и региона – укупно око 2.000 уметника. Главна награда “Златна трига” додељена је Кипру за инсталацију “Spectators in a Ghost City”, минималистичку изложбу која предочава трауму и конфликт Фамагусте, града који је напуштен већ 46 година, као резултат турске војне операције. Изложба је заснована на реверзивном концепту, према којем стварни простор постаје драматизована сцена.

Најбољом студентском изложбом проглашена је либанска инсталација “Puzzles” ауторке Маре Ингеа, која рефлектује савремену историју њеног родног Бејрута.

Програм 15. PQ отворен је до 16. јуна на Холешовице тржници и у Националној галерији, а уз изложбе обухвата и перформансе, разговоре и друге догађаје уживо, као и музичке наступе.

У организацији Музеја примењене уметности у Београду (МПУ) и СЦЕН-а – Центра за сценски дизајн, архитектуру и технологију Факултета техничких наука (ОИСТАТ центар за Србију), наступ Србије на Прашком квадријеналу започет је наступом LP Dua, а међу гостима су и театролог, позоришни критичар и професор Иван Меденица, архитекта Ива Чукић из Министарства простора, Ново културно насеље, Марка жвака…

За техничку и продукцијску реализацију студентске и националне поставке био је задужен тим са Факултета техничких наука: Андрија Динуловић, Јанко Димитријевић, Зоја Ердељан, Владимир Савић, Игор Љубић, Дарко Секулић, Нађа Вукореп, Исидора Покрајац, Иван Николовски, Нина Богдановић, Мина Стојанов, Магдалена Цветковић, Марyам Кристина Гбаyа и Теодора Јонузовић, уз подршку Немање Кнежевића и Андреје Георгиевског.

Уметнички концепт Квадријенала 2023. године посвећен је теми Rare, схваћеној у широком пољу могућих превода тог појма (редак; неуобичајен; изванредан; изузетан; неконвенционалан; јединствен; слабо печен – месо, разређен – ваздух), али са превасходном жељом да укаже на ретке и изузетне идеје, дела и уметнике који стварају у позоришту и извођачким уметностима у последњих шест година.

Просторни концепт Квадријенала посвећен је индустријском наслеђу, па је главни простор излагања комплекс некадашње кланице у прашкој области Холешовице, тј. тржнице, данас истоименог уметничког дистрикта.


 

Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.