У присуству бројних еминентних представника академске заједнице, високообразовних и научних институција свечано је отворен традиционални, 29. скуп ТРЕНДОВИ РАЗВОЈА. Од 8. до 11. фебруара у Хотелу „Фонтана“ у Врњачкој Бањи пажња научне и стручне јавности биће усмерена на тему нових изазова са којима се сусрећу универзитети у земљи и региону.
Скуп је отворила проф. др Маријана Дукић Мијатовић, државна секретарка у Министарству просвете Републике Србије. Отварајући скуп проф. Дукић Мијатовић поздравила је све присутне у име Министарства просвете и министра Бранка Ружића. Проф. Дукић Мијатовић навела је, овом приликом да скуп Тренд доживљава као једну од најеминентнијих научних конференција на овим просторима и изразила задовољство што се академска и научна заједница одазвала у оволиком броју јер овакви скупови окупљају научнике и професоре, који својим научним радовима померају границе. Закључујући своје излагање проф. Дукић Мијатовић је истакла да су теме које је Скуп делегирао, поготово теме дуалног образовања и државне матуре изузетно драгоцене, значајне за наше друштво, државу и јачање привреде.
На свечаном отварању скупа, којим су председавали проф. др Срђан Колаковић, декан Факултета техничких наука и проф. др Борис Думнић, продекан ФТН-а за развој и финансије, у име Факултета присутне је поздравио проф. др Срђан Колаковић истакавши том приликом традицију и значај одржавања Скупа Тренд са посебним освртом на теме које су изазвале важност нивоа присутних. Професор Колаковић је изразио жељу да се након Скупа донесу смернице и закључци у ком правцу треба да иде високо школство Србије.
Присутне је поздравио и проф. др Владан Пантовић, председник подружнице за образовање IEEE секције Србије и Црне Горе. Проф. Пантовић је истакао значај целоживотног учења у 21. веку и пожелео свима успешан рад.
Након свечаног отварања уводно предавање на тему "Дуални модел студија у високом образовању у Републици Србији, актуелности и перспективе развоја" одржала је проф. др Маријана Дукић Мијатовић, државна секретарка у Министарству просвете.
Током првог дана Скупа биће одржан и
Округли сто на коме ће присуствовати представници министарстава, ректори два државна унивезитета (београдски и и крагујевачки), декани и продекани 12 техничких факултета из Србије. На Округлом столу дискутоваће се најактуелније теме које таргетирају академску заједницу у овом тренутку а то су питања државне матуре и финансирања високошколских установа.
Током скупа „Трендови развоја“ биће представљен велики број радова, чак 102 научно-стручна доприноса развоју високог образовања. Радови ће бити представљени у склопу пленарних и постер сесија као и дијалог термина. Радови долазе из 9 земаља (Србије, Мађарске, Босне и Херцеговине, Хрватске, Словачке, Црне Горе, Бугарске, Француске и Швајцарске), а припремило их је укупно 335 аутора/коаутора. Теме о којима ће се дискутовати су: ДУАЛНИ МОДЕЛ СТУДИЈА У ВИСОКОМ ОБРАЗОВАЊУ, НОВИ ТРЕНДОВИ И ТЕХНОЛОГИЈЕ У ОБРАЗОВАЊУ, ФИНАНСИРАЊЕ ВИСОКОШКОЛСКИХ УСТАНОВА И ОБЕЗБЕЂЕЊЕ КВАЛИТЕТА ОБРАЗОВАЊА И ИСТРАЖИВАЊА, НАПРЕДНИ АЛАТИ И МЕТОДЕ У ОБРАЗОВАЊУ и СИНЕРГИЈА И ПОЗИЦИЈА УНИВЕРЗИТЕТА, НАУЧНО-ИСТРАЖИВАЧКИХ ИНСТИТУТА И НАУЧНО-ТЕХНОЛОШКИХ ПАРКОВА.
Циљ овогодишњег скупа је дискусија о актуелним студијским програмима на универзитетима и њиховој усклађености са новим изазовима, потребама савремене индустрије као и поглед на универзитетско образовање од стране компанија. Такође, разматраће се и осавремењавање наставног процеса кроз сарадњу са привредом у виду дуалног модела студија, као и нови трендови и технологије у образовању. Представиће се и одрживи модел финансирања у високошколским установама и разматрати потреба за значајнијим учешћем државе у финансирању универзитета. Дискутоваће се процеси интернационализације универзитета, мобилности студената и професора кроз Еразмус+, билатералне и друге пројекте, као и остварени резултати у успостављању и деловању научно-технолошких паркова и научно-истраживачких института. Разматраће се положај истраживања и науке на универзитетима у погледу повећања видљивости истраживача и установа, као и интернационализације.
Последњег дана Тренда, а након детаљне анализе свих презентованих радова и продуктивних дискусија након презентација биће усвојени Закључци скупа који ће се доставити свим релевантним институцијама, учесницима скупа и широј академској заједници.
Зборник радова са скупа ТРЕНД 2023 биће расположив у дигиталној форми на сајту
www.trend.uns.ac.rs, а неколико архивских/библиотечких примерака и у штампаној форми. Учесници ће моћи да му приступе он-лине и да на својим рачунарима, таблетима или мобилним телефонима читају садржаје радова.
Организатори „Трендова развоја” су Универзитет у Новом Саду и Факултет техничких наука, а покровитељи Министарство просвете, Покрајински секретаријат за високо образовање и научноистраживачку делатност, Подружница Друштва за образовање IEEЕ секције Србија и Црна Гора (IEEE Education Society Chapter of the IEEE Serbia and Montenegro Sectioн).