MetaCobots - пројекат који развијају професори и истраживачи ФТН-а


08.12.2022. - 08:26 

Представници нашег Факултета поставили су темеље за симулацију интеракције људи и робота у виртуелном окружењу. Реч је о пројекту MetaCobots који је креирао тим наших професора и истраживача, експерата у области роботике, вештачке интелигенције и компјутерске графике.

Квалитет и значај идеје препознао је фонд Epic MegaGrants компаније Epic Games, који је пројекат подржао кроз свој локални центар за истраживање и развој у домену дигиталних људи - компанију 3Lateral.

Професор роботике, Мирко Раковић који учествује на овом пројекту истиче да пројекат подржава тестирање дизајна и функционалности колаборативних робота пре њихове производње или набавке а да кроз виртуелни тест, могу да испитају компатибилност, оперативност и исплативост робота. Такође, један од битних разлога због којег су ове симулације нужне је испитивање поузданости и безбедности синхроног рада људи и машина у заједничком простору.

Шта су MetaCobots?

Назив пројекта настао је као симбиоза онога чиме се пројекат бави - интеракцијом дигиталних људи (од MetaHuman) - Meta, и колаборативних робота - cobot-а.
Тим професора и истраживача са нашег факултета планира да креира open-source plug-in за интеграцију ROS апликација (Robot Operating System) у Unreal Engine платформу. ROS представља широко усвојен стандард за развој алгоритама задужених за аутономно понашање робота. Крајњи резултат пројекта омогућио би свим корисницима Unreal Engine 5 платформе да врше тестирање и демонстрације компатибилности дизајнираног робота у интеракцији са људима, а у оквиру специфичних сценарија и симулираних окружења. Реч је о алату који не подразумева само креирање уверљиве слике, већ омогућава примену закона физике, интеграцију роботских сензора у виртуелно окружење, примену вештачке интелигенције за аутономно управљање роботима и интеракцију са симулаторима људи. На тај начин убрзавају се развој и тестирање колаборативних робота.
Кроз MetaCobots пројекат истраживачи и професори са Факултета техничких наука тестирају различите симулационе сценарије. Први сценарио има за циљ да се тестира Индустријски робот и његова функционалност за рад у производном окружењу где се налазе и људи, на пример у фабрици. Други тип робота који се тестира је четвороножни Spot робот компаније Boston Dynamics, а који се кроз овај пројекат приказује у функцији аутономног надзора на прометним местима попут железничких станица. Трећи сценарио симулације укључује тестирање Хуманоидног робота iCub, а у циљу провере његове функционалности у интеракцији самог робота са људима.

Unreal Engine платформа коју развија компанија Epic Games има отворен, напредан 3D алат за креирање runtime окружења и интерактивних искустава која проналазе примену у видео играма, анимираним филмовима, па и у научним симулацијама. Поред тога, компанија ради и на бесплатној cloud апликацији MetaHuman Creator, чиме се Unreal Engine корисницима омогућава да креирају уверљиве симулаторе дигиталних људи за свега неколико минута.

Са Unreal Engine платформом и MetaHuman Creator-ом наш факултетски тим је добио алат који, у поређењу са другим окружењима, омогућава симулацију комплексних сцена у реалном времену и доприноси развоју и тестирању алгоритама који укључују интеракцију са људима. Самим тим, симулација омогућава да без додатних улагања у хардверско опремање, већи број инжењера истовремено може да ради на развоју робота.
Истраживачи ФТН-а препознали су да Unreal Engine заједно са MetaHuman Creator-ом представља јединствену развојну целину у којој дигиталне репрезентације робота и људи могу да интерагују заједно у синтетичком окружењу. На овај начин функционалност, ефикасност и робусност алгоритама развијених за механичке роботе може прво да се тестира у виртуелном свету, и то у истом окружењу које се активно користи за развој видео игара које еволуирају ка фотореалистичном приказу.

Док се пројекат даље развија до финалне реализације, Epic Games ће заједно са 3Lateral-ом наставити да пружа подршку представницима Факултета техничких наука заинтересованим за роботику, вештачку интелигенцију и мехатронику кроз донацију опреме за примену знања у пракси и израду прототипа робота, који даље учествују на интернационалном такмичењу Eurobot. Потврда знања и талената наших будућих инжењера јесте освојено прво место на овом такмичењу 2019. и 2022. године.



 

  • Није могуће приказати слику.
  • Није могуће приказати слику.