Након скоро 185 дана које је провео у орбити, руски космонаут
Сергеј Куд-Сверчков прво је дошао Србију и
23.6.2021. године са почетком у 13 часова у Свечаној сали Факултета техничких наука одржаће предавање за наше студенте. Поред њега предавања ће одржати и космонаут Анастасија Степанова, која је и истраживач при Институту за биомедицинска истраживања Руске академије наука и Алена Кусменко, оснивач UNITY организације из Русије. ФТН уједно организује и пренос online, путем MS Teams-a.
Теме:
Сергеј Куд-Сверчков: "Експедиција 64: Наука и снови"
Анастасија Степанова: "Припрема за далеке летове у свемир"
Алена Кусменко: "Хуманитарни пројекат Unity-Добри космос"
Online преносу предавања можете приступити путем ОВОГ ЛИНКА (претходна пријава није потребна).Биографије предавача:
Сергеј Куд-Сверчков Сергеј Куд-Сверчков је руски космонаут. Обавио је свој први лет у свемир 2020. године када се укрцао на Међународну свемирску станицу као инжењер лета за МСС Експедицију 63/64.
2006. године, Куд-Сверчков дипломирао је са највишим оценама на државном техничком универзитету у Москви на смеру специјализованом за ракетно инжењерство.
Сергеј Куд-Сверчков радио је као инжењер у РКК „Енергија“ од августа 2006. до априла 2010. године, када је изабран да постане космонаут.
Након што је изабран, Куд-Сверчков започео је скоро двогодишњу обуку, коју је завршио у августу 2012. године и постао подобан за дуготрајне летове до Међународне свемирске станице.
У мају 2020, Куд-Сверчков именован је на место инжењер лета за МСС Експедицију 63/64. Укрцао се на Сојуз МС-17 свемирску летелицу 14. октобра 2020. заједно са руским космонаутом Сергејем Ружиковим, командиром Сојуз МС свемирске летелице, и НАСА астронаутом Кетлин Рубинс.
Вратили су се на Земљу 17. априла 2021. године, након скоро 185 дана у орбити.
Сергеј Куд-Сверчков је амбасадор добротворне фондације „Јунити“ посвећене психолошкој подршци онколошким пацијентима. На Међународној свемирској станици Сергеј се упознао са свемирским оделом „Сањар“. „Сањара“ су осликали онколошки пацијенти у 10 земаља и 20 градова укључујући и Београд, Србија.
Анастасија Степанова Анастасија Степанова је истраживач при Институту за биомедицинска истраживања Руске академије наука. Студирала је роботику као други степен на Московском државном техничком универзитету Бауман. Радила је као свемирски новинар и као прва особа за одговор у спасилачком одреду СпасРезерв. Анастасија је била специјалиста за мисију у оквиру међународног пројекта „Међународно научно истраживање у јединственој земаљској станици“ (СИРИУС) који су заједнички спровели Руски институт за биомедицинске проблеме (РАС) и НАСА-ин Програм за људска истраживања. Ова четворомесечна мисија симулирала је свемирски лет дугог трајања да би проучавала питања везана за људску изолацију и заточење. То укључује проучавање биомедицинских и психо-социјалних изазова који се могу искусити у дугим мисијама.
Анастасија је била члан посаде у јединственој двострукој студији Марс - аналогна мисија „Марс160“ у пустињи Јута (2016.) и на острву Девон (Арктик) (2017.). Међународни тим под називом Марс160 извршио је специфична микробиолошка, геолошка, психолошка и инжењерска истраживања. Анастасија је именована за новинарку посаде, службеницу за здравље и безбедност и помоћницу микробиолога. Поред тога, спровела је тестове за истраживање под називом „Когнитивна психологија и психологија малих група“ за Институт за биомедицинске проблеме.
Анастасија Степанова је једна од пет чланова међународне експедиције која се припрема да у наредним годинама оду на Марс.
Анастасија је магистрирала новинарство на Московском државном универзитету. Провела је четири године у Школи свемирског новинарства са руским космонаутом Јуријем Батурином. Заједно са још два новинара написала је књигу о космонаутици под називом „Желим вам добар лет“. Анастасија је чланица Марсовског друштва и представља Марсовско друштво Русије. Анастасија је амбасадор добротворне фондације „Unity“ посвећене психолошкој подршци онколошким пацијентима.
Алена Кусменко Оснивач UNITY организације (Русија) који је посвећен ширењу арт терапије и других пракси за унапређење квалитета живота онколошких пацијената широм Русије и света.
Пре оснивања UNITY, Алена је имала 10 година искуства у инвестиционом банкарству.
Одлучила је да почне да помаже онколошким пацијентима када је њена мајка Светлана добила рак 2014. године.
Организација Unity објединила је циљеве Роскосмоса и НАСА и амбасадори ове организације су активни космонаути обе организације.
Захваљујући сарадњи Unity и Роскосмоса у априлу 2021. године (на пројекту су учествовали Пошта Србије као друштвено одговорна компанија, Нурдор организација и Институт за онкологију, учешће на овом пројекту донело је Србији да после 60 година од постојања космичких пројеката први пут се нешто из Србије нађе у свемиру а то су цртежи (жеље) српске деце оболеле од рака.