У оквиру Interreg пројекта „Праћење пластике од извора до мора: Интегрисани акциони план за уклањање пластичних полутаната из Тисе и Дунава – Tid(y)Up" Департман за инжењерство заштите животне средине и заштите на раду током маја 2021. године организовао је тродневну кампању узорковања површинских вода за потребе одређивања концентрационих нивоа микропластике у рекама Дунав и Тиса.
Површинска вода је узоркована на три локације у Србији: Бездан (Дунав), Тител (Тиса) и Панчево (Дунав) а за ове потребе ангажован је брод Аргус, који је специјално намењен научним истраживањима - испитивању квалитета водних тела. Узорковање је изведено различитим методама: применом седиментационе кутије, планктонских мрежа и проточне пумпе са филтерима док ће се прикупљени узорци даље анализирати у Аустрији и Мађарској где ће се прецизно одредити нивои микропластике.
Поред чланова пројектног тима са Факултета техничких наука у кампањи су учествовали и партнери из других земаља и Србије: BOKU (Аустрија), Wessling (Мађарска), Агенција за заштиту животне средине (Србија), Filmjungle.eu (Мађарска) као и чланови Министарства за заштиту животне средине.
Пројекат Tid(y)Up (енг. „F(ol)low the Plastic from source to the sea: Tisza-Danube integrated action plan to eliminate plastic pollution of rivers“) реализује 10 партнера у седам земаља (Србија, Мађарска, Словачка, Украјина, Бугарска, Румунија и Аустрија) које припадају сливу реке Тиса са циљем да се побољша квалитет воде реке Тисе, од њеног извора до Црног Мора а планирано је да траје до 31. децембра 2022. године.
Укупан буџет Пројекта: 1.618.193,54 EUR (ЕУ финансирање: 1.375.464,51 EUR)
Буџет пројекта у Србији - IPA допринос: 86.262,25 EUR
Wеб:
http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/tid-y-upКонтакт особа: др Дејан Убавин