Тим студената ФТН-а и Филозофског факултета представљаће УНС у Пекингу
09.12.2019. - 14:52
Интернационално студентско такмичење „Design For Future Education – D4FE“ одржано је на Факултету техничких наука у организацији Универзитета у Новом Саду у сарадњи са Beijing Normal Univerzitetom из Кине и Универзитетом Kairouan из Туниса, а тема такмичења су биле иновације из области образовања.
Осим на ФТН-у, такмичење се симултано одржавало у Тунису и Кини где су студенти, подељени у тимове, добили задатак да у оквиру 48 сати осмисле, развију и презентују идеју у форми покретања стартап компаније, а победнички тим из сваке земље пласирао се у финале које ће се одржати у Пекингу.
Прво место на такмичењу одржаном код нас освојио је тим студената са Филозофског факултета и ФТН-а под називом „Pedomation“ у саставу: Оливера Павловић, Александар Рајић, Огњен Обрадовић, Тамара Драгојевић и Јована Адамов са идејом обједињавања VR технологије са егзоскелетом у сврху обучавања студената медицине при извођењу операције.
Проф. др Бојан Лалић, директор Департмана за индустријско инжењерство и менаџмент истакао је да је ово такмичење било веома значајно не само за наше студенте, него и за све нас који смо учествовали у организацији, с обзиром на то да смо имали прилику да чујемо и видимо одличне идеје, а такође да симултано пратимо шта се дешава код колега у Тунису и Кини.
„Студентима су кроз такмичење на располагању били стручни ментори који су помагали у валидацији самих идеја, развијању бизнис плана и начину презентовања пред жиријем. Током самог такмичења организована су укључења уживо и омогућена је интеракција између такмичара из све три земље, где су учесници размењивали своје идеје и утиске“ – објаснио је проф. Лалић.
Наведено такмичење представља наставак вишегодишње интензивне и плодоносне сарадње Универзитета у Новом Саду, ФТН-а и Beijing Normal Univerziteta (BNU) у оквиру које су реализоване бројне активности у области истраживања и развоја у пољу образовних технологија. Између УНС-а и BNU-а потписан је Меморандум о разумевању на основу кога ће се основати заједничка Лабораторија за образовне технологије будућности. Такође, поред великог броја посета које су реализоване између наших и кинеских професора, BNU је учествовао и у догађају Winter Academy „Doing Business in China“, који ДИИМ традиционално организује за студенте ФТН-а.