На ФТН-у одржан панел: Индустрија 4.0 за мале и средње организације


09.05.2019. - 10:21 

У организацији Департмана за производно машинство Факултета техничких наука, Машинског факултета у Београду и Привредне коморе Србије, 23. Априла 2019. године у свечаној сали ФТН-а, одржан је панел под називом "Индустрија 4.0 за мале и средње организације“, који је окупио преко 150 представника привреде и академских институција из целе Србије. На панелу су се разматрали најважнији аспекти I4.0 за производна предузећа као елементи нове индустријализације Србије.

У оквиру уводног дела панела обратили су се представници институција које су организовале овај панел.
Концепт I4.0 заснива се на класичним принципима индустријске производње, али уз увођење дигитализације у производне процесе, међусобну комуникацију и умрежавање свих процеса. Према томе, водећа улога у индустрији 4.0 припада машинском, електротехничком и софтверском инжењерству, уз подршку других инжењерских дисциплина које се изучавају на Факултету техничких наука у Новом Саду, поручио је проф. др Драгиша Вилотић, продекан за наставу ФТН-а.

У име иницијатора панела Индустрија 4.0, скуп је поздравио проф. др Радивоје Митровић, декан Машинског факултета у Београду. Индустрија 4.0 је дефинисана на сајму технике у Хановеру 2011. године као напредни модел аутоматизације производње, а сада је то једна нова филозофија и свеобухватни покрет који се проширио и на друге делатности и интеракције у друштву. Та нова филозофија доноси велике изазове у све сфере, посебно у област високог образовања, због чега академска заједница у Србији мора да ради на осавремењавању постојећих и увођењу нових студијских програма за Индустрију 4.0, навео је декан Машинског факултета

Проф. др Себастијан Балош, директор Департмана за производно машинство ФТН-а оценио је да је панел о Индустрији 4.0 добра прилика да представници државе, академске заједнице и привреде, размене мишљења и знања о новом начину производње, као и да разјасне неке од недоумица у примени модела I4.0. То такође омогућава да се нова знања пренесу студентима на прави начин како би их они сутра што лакше применили за унапређење процеса производње у индустрији.

Видосава Џагић, помоћница директора Привредне коморе Београда, која је интегрални део Привредне коморе Србије, истакла је да та привредна асоцијација има значајну улогу у подстицању дигиталне трансформације. У оквиру тога има и посебно организовану јединицу – Центар за дигиталну трансформацију. Његова основна улога је пружање подршке малим и средњим предузећима за промену бизнис модела у складу са захевима концепта Индустрија 4.0.

У наставку панела, привредници, професори више факултета из Србије и студенти имали су прилику да чују излагање на тему „I4.0 концепт – дигиталне технологије у производном процесу” проф. др Мијодрага Милошевића и проф. др Дејана Лукића са ФТН-а, организатора овог панела. У оквиру излагања представљено је више од 20 различитих технологија које се примењују у дигитализацији и оптимизацији производње, као што кибернетско-физички системи, интернет ствари, облак технологије, big data, проширена стварност, дигитални близанци, умрежена фабрика и др. Исто тако, приказан је и пример система за Cloud-базирано пројектовање технолошких процеса израде производа који користи експертско вишекритеријумско оцењивање у циљу оптимизације производње.

О моделу Индустрије 4.0 за мале и средње организације говорили су проф. др Видосав Д. Мајсторовић и проф. др Радивоје Митровић са Машинског факултета у Београду. Индустрија 4.0 овим организацијама отвара простор да стварају производе с високом додатом вредношћу и да се на тај начин као партнери прикључе компанијама у индустријски развијеним земљама. Предност домаћих малих и средњих предузећа је њихова флексибиност и прихватљива цена коштања појединачног производа, а уколико би производили целе склопове били би значајно привлачнији као партнери великим светским компанијама.

Након тога инжењери представници ремонираних компанија су приказали примере добре праксе о различитим аспекатима концепта Индустрија 4.0.
Роберт Клачак из компаније Fanuc Automation, представио је фабричку аутоматизацију за Индустрију 4.0, док је о сензорским системима као подршци моделу I4.0 говорио Драшко Калањ из INGNS-Inženjering-а која је генерални заступник компаније IFM electronic.

Иван Милентијевић из компаније Axiom Tech представио је Сименсова програмска решења од развоја до производње као саставном делу Индустрије 4.0, а Зоран Рончевић из компаније Sprint NT је имао врло интересантно излагање на тему индустријски интернет ствари (IIoT).

У оквиру завршног дела панела вођена је опсежна дискусија, чији закључци, као и закључци самих излагања се могу формулисати у следећем:
• Будућност је одавно почела и није питање хоћемо ли у њу, јер ко неће - нестаће са сцене, зато је потребно иновирати, аутоматизовати, дигитализовати и повезати се.
• Потребна је стратегија нове индустријализације на чему заједно треба да раде држава, пословна и академска заједница.
Потребни су нам квалитетни високостручни кадрови-инжењери, јер људи завршавају послове, а не технологије.

Од резултата у имплементацији концепта I4.0 зависи да ли ће Србија за 10-ак година имати модерну индустрију и где ће бити њено место на светској сцени.

 

Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.