Многобројни средњошколци широм Србије едуковани о коришћењу отпада у енергетске сврхе
25.02.2019. - 09:35
Након скоро годину дана активног учешћа у едукативним активностима о коришћењу отпада у енергетске сврхе које је организовао Департман за инжењерство заштите животне средине и заштите на раду уз подршку Амбасаде САД-а у Србији, ученици и наставници из 15 средњих школа из Србије, присуствовали су завршној конференцији у оквиру пројекта „Отпад као енергент-ОКЕј“ одржаној на ФТН-у.
Завршна конференција, која је трајала два дана, отпочела је поздравном речју Мајкла Брука, аташеа за културу Амбасаде САД-а након чега се присутним обратио проф. др Дејан Убавин, директор Департмана за инжењерство заштите животне средине и заштите на раду. Уводно предавање о будућим правцима развоја образовања у управљању отпадом у Србији као и профилима који се едукују на Департману одржала је проф. др Јелена Радонић док је доц. др Ђорђе Ђатков представио могућности производње и коришћења биогаса у Србији. Слађана Лалић, представница предузећа “Geocycle” које је део LafargeHolcim групе, на крају је одржала предавање о отпаду као алтернативном гориву у цементарама. Наставак Конференције био је посвећен представљању школа, њихових пројектиних активности и резултата као и порука које су жели да пренесу вршњацима и широј јавности. Све школе су показале изузетну иницијативу, ђаци су ширили поруку о значају искоришћења отпада у енергетске сврхе и ван оквира својих разреда и школа, што је и био циљ пројекта. На самом крају окупљенима се обратио и руководилац пројекта, Фулбрајт алумниста проф. др Немања Станисављевић.
Другог дана Конференције представници средњих школа посетили су компанију Lafarge Србија у Беочину, која негује и развија дугу традицију производње цемента, где су имали прилику да се упознају са модерном и ефикасном фабриком у области утицаја на животну средину и безбедности на раду. По повратку учесници Конференције су обишли акредитовану Лабораторију за мониторинг депонија, отпадних вода и ваздуха и лабораторију Департмана за инжењерство заштите животне средине и заштите на раду.
Пројекат ОКЕј је од маја 2018. године реализовао Департман за инжењерство заштите животне средине ФТН-а уз подршку Амбасаде САД-а и представља наставак прошлогодишњег СКАР пројекта (сакупљажа, калкулажа, рециклажа, амбалажа). Током трајања пројекта, у 15 средњих школа из Зрењанина, Вршца, Београда, Бора, Суботице, Сомбора, Врбаса, Новог Сада, Шапца и Лознице одржане су радионице у склопу којих је ученицима представљена основна проблематика управљања отпадом, методе за енергетско искоришћење компоненти отпада, као и еколошки и здравствени проблеми који настају услед неадекватног управљања и одлагања на депоније.