Пројекат SENVIBE за стратешка унапређења у области буке и вибрација


28.11.2018. - 12:17 

У Ректорату Универзитета у Новом Саду, 20. и 21. новембра 2018. године одржан је иницијални састанак Erazmus+ пројекта SENVIBE (Strengthening Educational Capacities by Building Competences and Cooperation in the Feld of Noise and Vibration Engineering), у чијем фокусу је унапређење капацитета у области буке и вибрација. У пројекту учествује 11 партнерских институција из земље и иностранства, а координатор пројекта је Универзитет у Новом Саду.

У основи пројекта SENVIBE су стратешка унапређења и инвестиције у области буке и вибрација. Пројекат је мотивисан Поглављем 27 преговора о приступању Србије Европској унији, које је посвећено темама у области животне средине, у којој су потребна стратешка улагања, унапређења и инвестиције. Овим пројектом је први пут у Србији планирано увођење новог мастер програма из вибро-акустике, а предвиђена је и модернизација студијских програма за школовање будућих инжењера различитих струка, као и увођење курсева за целоживотно учење у области буке и вибрација. Поред тога, планирано је да Универзитет у Новом Саду први пут у својој историји добије модерне лабораторије из области буке и вибрација вредне 140.000 евра.

Модератор иницијалног састанка пројекта, одржаног у Ректорату Универзитета у Новом Саду, била је проф. др Ивана Ковачић, руководилац пројекта SENVIBE. У уводном делу скупа, присутне је у име Универзитета у Новом Саду поздравио ректор проф. др Дејан Јакшић. Учеснике скупа такође је поздравила Марина Фуртула, директор Управе за безбедност и здравље на раду Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије. Састанку је такође присуствовао проректор за науку проф. др Стеван Станковски, као и представници партнерских институција у пројекту.

Пројекат SENVIBE се реализује у оквиру Erazmus+ акције за унапређење капацитета високошколског образовања и један је од четири нова Erazmus+ пројекта у којима Универзитет у Новом Саду има улогу координатора, поред још осам нових пројеката у којима ће учествовати као партнер у реализацији. Реч је укупно 12 нових пројеката који су одобрени Универзитету у Новом Саду на основу објављених резултата Erazmus+ конкурса за пројекте изградње капацитета у високом образовању и стратешких партнерстава за 2018. годину.

О пројекту SENVIBE

Пројекат Strengthening Educational Capacities by Building Competences and Cooperation in the Feld of Noise and Vibration Engineering – SENVIBE је мотивисан Поглављем 27 из преговора о приступању Србије Европској унији, које је посвећено животној средини и садржи алармантну оцену да „у области буке није направљен никакав напредак, те су потребна стратешка улагања, унапређења и инвестиције“. Управо су стратешка унапређења и инвестиције у области буке и вибрација оно што представља срж пројекта SENVIBE, који у свом конзорцијуму окупља 11 партнерских институција. Конзорцијум, поред Универзитета у Новом Саду, укључује још три универзитета из Србије: Универзитет у Нишу, Универзитет из Крагујевцу и Универзитет Едуконс, као и два универзитета из иностранства, из Велике Британије и Шведске. У конзорцијуму су и неакадемски партнери: Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине, Унија послодаваца Војводине и Завод за здравствену заштиту радника Нови Сад. Придружени партнери су Привредна комора Србије и Друштво младих акустичара.

Пројекат ће трајати наредне три године, а подизање капацитета из области буке и вибрација се очекује кроз:

1. Модернизацију и увођење нових модула и предмета из ове области на студијама машинства, грађевинарства, саобраћаја, електротехнике, инжењерства заштите животне средине и заштите на раду у циљу боље едукације инжењера ових струка по питању буке и вибрација у животној и радној средини;
2. Нови мастер програм из вибро-акустике, који се по први пут уводи у Србији;
3. Курсеве за целоживотно учење из области буке и вибрација, који ће се спроводити у целој земљи за заинтересоване субјекте;
4. Јединствену јединицу (No&Vib Hub), која ће омогућити сарадњу између академских и неакадемских институција у овој области по питању организације праксе за студенте и њихов рад на релевантним практичним проблемима, као и за подизање свести шире заједнице по питању буке и вибрација у животној и радној средини.

Координатор пројекта је Универзитет у Новом Саду, а руководилац пројекта проф. др Ивана Ковачић са Факултета техничких наука. Овим пројектом је предвиђено да Универзитет у Новом Саду по први пут у својој историји добије модерне лабораторије из области буке и вибрација вредне 140.000 евра.


Извор: Универзитет у Новом Саду