Изложба радова студената Департмана за архитектуру и урбанизам


22.11.2017. - 13:54 

Изложба студентских радова на тему урбанистичке студије просторне културно-историјске целине „Стари центар Врањева“ у Новом Бечеју, биће отворена у четвртак, 23. новембра у 12ч у Дому културе општине Нови Бечеј.

Трансформација простора старог центра Врањева била је тема рада студената 4. године Департмана за архитектуру и урбанизам Факултета техничких наука у Новом Саду, на предмету Синтезни пројекат на основним академским студијама Архитектуре, који су водили проф. др Милица Костреш и асистенти Растко Ножинић и Ранка Меденица. Идеја за сарадњу уследила је на иницијативу општине Нови Бечеј, у оквиру пројекта Градови у фокусу 2016: Прошлост у садашњости као залог будућности.
Средства за реализацију пројекта додељена су кроз програм Министарства културе и информисања Ребублике Србије. Задатак је био да се на основу анализе постојећих урбанистичких, архитектонско-стилских и културно-историјских вредности подручја, конципирају идејна решења и предлози трансформације и ревитализације датог фрагмента у целини, као и кроз третман појединих елемената простора.
У оквиру пројекта публикован је и изложбени каталог студентских радова под називом Урбанистичка студија просторне културно-историјске целине „Стари центар Врањева“.

Стари центар Врањева, као задати фрагмент општине Нови Бечеј, са вредним градитељским наслеђем и израженим идентитетом, представљао је ново искуство у раду студената, захтевајући другачије промишљање простора и интервенција. Смирена динамика композиције објеката и активности, која прави отклон од савременог начина живота у урбаним срединама, истовремено је препозната и као потенцијал за садржаје који могу да понуде нови и другачији квалитет овој средини. Представљена идејна решења наглашавају елементе карактеристичне за сеоске средине у Војводини, као и специфичност простора који је чинио средиште културног и духовног живота Северног Баната од XVIII до XX века, а чији се карактер формирао кроз вековну постојаност и значај у историјским збивањима, политичком и културно-просветном животу. Основни концепт датих предлога заснива се на фромирању амбијенталних целина које би допринеле оживљавању духа места. Прожимањем традиције и савремене динамике коју доносе предложене интервенције, формирају се линије кретања и простори мировања, који иницирају активности и интеракцију, и подстичу боравак и задржавање у простору.

Вредност овакве сарадње и заједничког рада огледа се у потенцијалу представљених студентских радова, као основ и конструкт за концептуализацију и даљу разраду идејних решења просторне културно-историјске целине старог центра Врањева. Свежина и лакоћа које доноси размишљање нових генерација будућих професионалаца, вредан су извор идеја на којима се могу конципирати планиране интервенције.
 

  • Није могуће приказати слику.