Студенти и професори ФТН-а су у периоду од 11.05.–13.05.2017. године посетили Факултет за производњу и менаџмент (ФПМ) у Требињу.
Преко 30 професора, асистената и студената студијских програма Чисте енергетске технологије (ЧЕТ), Енергетике, електронике и телекомуникације и струковних студија Електроенергетика - обновљиви извори електричне енергије посетили су колеге са Факултета за производњу и менаџмент (ФПМ) у Требињу.
Поред упознавања са радом факултета, кога је представио декан проф. др Душан Јокановић и обиласка лабораторија ФПМ-а, одржан је стручни семинар “СТАЊЕ И МОГУЋНОСТИ РАЗВОЈА СОЛАРНЕ ЕНЕРГЕТИКЕ У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ”.
У склопу пута, организован је и обилазак малој хидроелектрани “Под Градом” у Ужицу, првој електрани у Србији која је радила по Теслиним принципима наизменичне струје, као и “Хидроелектранама на Требишњици” – брана “Гранчарево”.
У оквиру једнодневног стручног семинара “Стање и могућности развоја соларне енергетике у Србији“, проф. др Владимир Катић, продекан за финансије и развој ФТН-а и шеф Катедре за енергетску електронику и електричне машине, доц. др Борис Думнић, директор Департмана за енергетику, електронику и телекомуникације, доц. др Драган Милићевић, мс Немања Савић, докторант-стипендиста Министарства просвете, науке и технолошког развоја и група студената ФТН-а са Чистих енергетских технологија (Александар Несторовић, Никола Арсеновић, Стефан Исаковић и Никола Стратијев) одржали су низ предавања из основне теме семинара. Семинару су присуствовали професори и студенти са ФПМ-а, стручњаци из електропривреде, као и гости из Новог Сада.
Циљ семинара био је да се укаже на изузетан потенцијал соларне енергије и недовољно коришћење могућности производње електричне енергије из енергије Сунца како на територији Републике Србије, тако и Републике Српске. Такође, циљ је био да се пренесу драгоцена искуства стручњака са ФТН-а у пројектовању, изградњи и праћењу рада соларних електрана у Србији.
Посебно атрактиван део семинара била је презентација студената студијског програма Чисте енергетске технологије ФТН-а, који су за конкретан пример соларне електране ФТН-а дали одговор на питање „Колико је “чиста” енергија добијена из соларних електрана?“, тј. кроз детаљну анализу показали високу еколошку вредност овако произведене електричне енергије и њен значајан утицај у смањивању емисије гасова стаклене баште на Земљи.
Након успешно одржаног семинара, декан ФПМ-а проф. др Душан Јокановић, организовао је професорима, асистентима и студентима из Новог Сада обилазак лабораторија на ФПМ-у, као и посете манастиру Тврдош, манастирској цркви “Херцеговачка Грачаница”, као и другим знаменитости Требиња.
Изузетно значајан део боравка у Требињу била је и посета “Хидроелектранама на Требишњици”, односно брани “Гранчарево”. Групу професора, асистената и студената дочекао је дипл. инж. Васо Божић, главни инжењер хидроелектране и бивши студент ФТН-а, који је завршио студијски програм Енергетика, електроника и телекомуникације, студијски модул Енергетска електроника и електричне машине. Он је провео госте из Новог Сада кроз све кључне објекте електране и дао детаљна објашњења њених карактеристика, начина рада и управљања. Веома детаљно је одговорио на бројна питања студената о разним специфичностима рада електране, тако да је допринео стицању нових практичних и емпиријских сазнања о раду оваквих грандиозних електропривредних објеката за производњу чисте енергије.