Сценски дизајн на Стеријином позорју


25.05.2016. - 13:36 

На овогодишњем фестивалу Стеријино позорје, СЦЕН Центар за сценски дизајн, архитектуру и технологију са Факултета техничких наука, учесвује у пратећем програму. На овај начин започета је сарадња са фестивалом који ће ове године бити одржан по 61. пут, а трајаће од 26.маја до 2. јуна.


[БЕЗ]ГРАНИЧНО?

уметнички рад студената III године Сценске архитектуре, технике и дизајна Факултета техничких наука у Новом Саду поводом Стеријиног позорја 2016.

29. април – 17. јун 2016.
излози Шок коридора 22, Змај Јовина пасаж бр. 22, Нови Сад

У покушају да проблематизујемо тему овогодишњег Стеријиног позорја које поставља питање „Где су границе?“ питамо се: Може ли позоришна уметности да мења друштвену стварност? Коме се позориште обраћа и какав је значај представа које гледамо? Где су границе интимног простора публике? Да ли су све драстичнија и експлицитнија нагост и агресија оправдана провокација, и да ли то може да пробуди апатичну публику? Шта подразумева епитет национални у селекцији фестивала? И шта је данашњи идентитет Стеријиног позорја? Кроз ова питања покушавамо да артикулишемо сопствени став о савременом домаћем позоришту, посматрајући га као феномен који би требало да обједини заједнички културни простор у коме државне границе нису критеријум сарадње. Верујемо у то да позориште треба да има друштвену функцију и да човеку понуди идеју о могућим решењима егзистенцијалних и друштвених криза.

Прочитајте више...

ЗАПИСИ ИЗ СТАНА БР. 50

Уметнички рад студената II године докторских студија Сценског дизајна Факултета техничких наука у Новом Саду поводом Стеријиног позорја 2016.

27. маја – 17. јуна 2016.
Шок задруга, Змај Јовина пасаж бр. 22, Нови Сад

ОТВАРАЊЕ ИЗЛОЖБЕ:  петак 27. мај 2016, 18 часова

Записи из стана бр. 50 представља целовито, хетерогено дело уметничких пракси сценског дизајна које се реализује кроз дијалоге специфичних, појединачних ауторских поетика. Састављено из дистинктивних делова, захваљујући заједничком процесу који су аутори прошли, дело је у исходу органска целина. Полазиште за уметничко истраживање и стварање овог дела представља низ тема насталих као лична и колективна реакција на текстове Михаила Афанасијевича Булгакова, пре свега на његове дневнике и капитално дело Мајстор и Маргарита.Теме које рад обрађује инициране су овим текстовима, али су у једнакој мери условљене уметничким аспирацијама и опсесијама самих аутора, и као такве осцилирају у тријади интимно, групно, универзално.Појавност, ликовност и драматугија дела дефинисане су кроз процес две међусобно условљене линије уметничког истраживања тема иницираних Булгаковљевим текстовима и морфолошких, амбијенталних и значењских специфичности простора галерије Шок задруге.

Прочитајте више...

СЦЕНСКИ ДИЗАЈН КАО ПОЗОРИШНА СТВАРНОСТ
разговор поводом најаве међународне конференције „Сценски дизајн: теорије, поетике и праксе“

30. мај 2016, 12.00 часова
Камерна сцена, Српско народно позориште

Позиција сценског дизајна у позоришној пракси данас, у Србиији и у региону, све више је упитна, постајући у великој мери зависна од утицаја различитих уметничких трендова, редитеља који активно преузимају и друге улоге у процесу настанка позоришне представе и политике театарских институција. Истовремено, веза између професионалног рада у позоришту и образовања, све је очигледнија, не само у домену уметности сценског дизајна већ, и много више, у области сценске технике и технологије. Посебна тема је и наступ на Прашком квадријеналу, најзначајнијој светској манифестацији посвећеној сценском дизајну и сценском простору, из угла вредновања и критичког промишљања свих сегмената професионалне позоришне продукције.

Прочитајте више...