Истраживање глобаног технолошког тренда INTERNET OF THINGS - ADVANTAGE пројекат (ВИДЕО)


11.05.2016. - 16:12 

Једина дилема, која се поставља пред младе истраживаче на пројекту ADVANTAGE из позива FP7 Европске Комисије, је да ли ће после завршетка учешћа своју каријеру усмерити у академском правцу на неком од универзитета или института, или ће стечена знања искористити у некој од већих компанија које у свом саставу имају секторе за истраживање и развој.

Наиме, пројекат „Напредне комуникације и процесирање информација у паметним електроенергетским мрежним системима“ - ADVANTAGE позицирао је Факултет техничких наука на истраживање у области телекомуникација, односно нових технологија које би требала да услуже „паметне сервисе“ као што  су примарно Smart Grid, односно паметне електроенергетске мреже, али и други сервиси као што су паметни градови, паметне куће итд. базирани на масивним сензорским системима који би у будућности требало да мере и прате разне параметре.

Пројект подразумева ангажман 13 младих истраживача, у форми докторских студената, који запослени на осам институција партнера, а део су конзорцијума, као и одређени број партнера, универзитета односно компанија, у форми „пријатеља“ пројекта где докторанди могу да одлазе на вишемесечне истраживачке боравке. Проф. др Дејан Вукобратовић, координатор пројекта испред ФТН-а поносан је јер у овом веома значајном научном пројекту учествују два представника из Србије, један из академске заједнице и један из индустрије.

-Комплетно истраживање базирано је на делу глобалног технолошког тренда познатог као Internet of Things,  који тренутно представља  најдинамичнију област ICT технологија у свету. Пројект је конципиран као интердисциплинарни, са посебним фокусом на електроенергетику и телекомуникације, и њихов синхрони рад на унапређењу конвенционалних електроенергетских мрежа у „паметне“ мреже.  Smart Grid концепт захтева способност потрошача да шаљу повратне информације према произвођачима енергије у форми тренутног стања мреже, тренутне потрошње али и неких основних статистичких параметара о понашању потрошача, ослањајући се на постојеће и нове телекомуникацијске технологије, пре свега бежичне технологије као што су мобилни ћелијски системи четврте и пете генерације – објашњава проф. Вукобратовић и додаје да учешће на овом пројекту свакако је допринело побољшању глобалне видљивости и конкурентности ФТН-а на европској академској сцени, а као резултат се очекује боља проходност ФТН-а  у будућим апликацијама на разне позиве за финансирања ЕУ за научноистраживачки рад.

Лидер конзорцијума ADVANTAGE је Универзитет у Единбургу, а осим њих испред академске заједнице ту су: Факултет техничких наука, Универзитет у Алборгу (Данска), Универзитет у Севиљи (Шпанија), истраживачки центар CTTC Барселона (Шпанија), те партнери из индустрије: Flexitricity (В. Британија), Neogrid Technologies (Данска), DMS Schneider Electric (Србија). Пројект је почео у јануару 2014.године и траје четири године, до краја 2017.године.

Последњи састанак учесника пројекта одржан је у Новом Саду у згради Ректората Универзитета у Новом Саду где су млади истраживачи имали прилику да чују низ предавања утицајних научних радника из Европе и САД, те да у дискусијама са њима фокусирају правце даљег рада и процене вероватне трендове у предметним областима.

Више о пројекту ADVANTAGE можете погледати у видеу у продукцији Медија центра ФТН.

https://www.youtube.com/watch?v=Aw07ModJClU