СТРУЧНА ПОСЕТА СТУДЕНАТА ГЕОДЕЗИЈЕ ФАБРИЦИ ГЕОДЕТСКИХ ИНСТРУМЕНАТА И ОПРЕМЕ LEICA-GEOSYSTEMS
19.06.2013. - 08:48
Студенти четврте године студијског програма Геодезија и геоматика са Факултета техничких наука имали су прилику да у периоду од 26. 05. до 01. 06. 2013. године посете Беч, Минхен, Хеербург, Милано и Трст.
У Бечу су имали прилике да посете Технички Универзитет, док је у Минхену приликом посете Техничког Универзитета одржана презентација од стране координатора Стефана Петерса за мастер програм “Cartography” за интернационале студенте. Мастер програм је посебно интересантан, јер се одвија у три града: Минхен, Беч и Дрезден. Након презентације, координатор програма Стефан Петерс је позвао студенте да аплицирају на поменут програм.
Круна саме стручне посете био је пети дан и посета компаније и фабрике “Leica-Geosystems” (Heerburgg, Switzerland). Студенти и асистенти са професором др Миром Говедарицом и заступником “Leica-Geosystems” за Србију господином Вељком Фуштићем, имали су привилегију да испрате технолошке иновације, развој, напредак и модеран садржај које, са поносом, фабрика геодетских инструмената и опреме “Leica-Geosystems” може да представи. Са традицијом старом приближно двеста година, компанија “Leica-Geosystems” један је од светских лидера у домену геодезије, геоинформатике, па и шире.
Студентима је уводну реч и реч добродошлице упутио Александар Е., да би након кратког излагања о утицају и заступљености геодетске опреме, која се производи у Леица-и на више локација у свету, уз помоћ љубазних водича била приказана комплетна постројења и зграде у којима се производе разни делови за производе, и у којима се испитују завршни модели инструмената. После обиласка комплекса одржана је презентација перформанси модерног инструмента Леица Нова МС50, и том приликом присутнима је откривена мала тајна о најновијем производу који ће бити први пут презентован ове године на међународном сајму геодетских инструмената у Лас Вегасу.
Боравак на једном таквом месту дефинитивно је оставио веома дубок, позитиван, утисак. Студенти су имали привилегију да уз феноменалне водиче упознају цео процес производње: од израде делова, преко склапања, па све до тестирања финалног производа. Такође, било је могуће видети и старе моделе инструмената, који су својевремено, такође, били врхунац технологије.