У сусрет технолошком сингуларитету: Фасцинантни свет модерне науке и технологије


23.12.2011. - 00:00
Катедра за механику флуида и хидропнеуматске системе Факултета техничких наука у Новом Саду има задовољство да Вас обавести да ће Милош Станић, докторант Универзитета Alabame u Hantsvilu, SAD, у уторак, 27.12.2011. године у 12 часова у сали Зборнице (зграда стари правни, 1. спрат) одржати предавање под насловом: “У СУСРЕТ ТЕХНОЛОШКОМ СИНГУЛАРИТЕТУ: ФАСЦИНАНТНИ СВЕТ МОДЕРНЕ НАУКЕ И ТЕХНОЛОГИЈЕ”.

Предавање је научно-популарног карактера и покушава да подстакне на размишљање о блиској и даљој будућности, као и да заинтересује младе за науку. Данашње природне науке су на прагу фундаменталних открића која могу да потврде или оповргну многе досадашње теорије, као и да изазову значајне потресе у филозофији и целокупном поимању наше цивилизације као уникатне. Уводни део предавања покрива кратку дискусију на тему појма технолошког сингуларитета, док се у другом делу предавања у кратким цртама представљају врхунска достигнућа и занимљиве чињенице из области енергетике, материјала, транспорта, неурологије, вештачке интелигенције, као и медицине, биологије, физике и космологије.
Милош Станић је завршио основне и мастер студије на Факултету техничких наука у Новом Саду, Департман за енергетику и процесну технику, а од јануара 2010. године је на докторским студијама машинства на Универзитету Алабаме у Хантсвилу, САД. Области интересовања су му општа механика флуида, рачунарска динамика флуида, аеродинамика, нуклеарна фузија, хиперсоничне летелице и напредна пропулзија. Милош има оптимистичке погледе на свет када су у питању људи у свемиру и примене најновијих технолошких и научних достигнућа, што га је спонтано довело до пројекта међузвездане сонде Икар (www.icarusinterstellar.org.org). Тренутно се бави моделирањем плазме и магнетно-инерционе нуклеарне фузије, користећи код глатких хидродинамичких честица (smooth particle hydrodynamics). Ово је треће предавање по позиву које Милош Станић држи на Факултету техничких наука.

Предавање заједно са дискусијом трајаће 60 минута.

Катедра за механику флуида и хидропнеуматске системе
Департман за енергетику и процесну технику