Студијска посета декана ФТН Институтима IAT и IAO у Штутгарту


17.06.2011. - 00:00
Декан Факултета техничких наука, проф. др. Илија Ћосић налази се на једномесечном студијском боравку у Стутгарту, где је у посети IAT Институту (Institute of Human Factors and Technology Management) на Универзитету у Штутгарту и Институту IAO (Fraunhofer Institute for Industrial Engineering). Боравак је финасиран од стране ДААД-а.

Током свог боравка у Штутгарту, декан је имао неколико веома значајних састанака на обе институције. На универзитету је разговарао са проректором за организацију, Проф. Др.-Инг. Manfred Berroth на тему организације и функционисања интегрисаног универзитета. Сазнања стечена у овом разговору ће бити од користи за изградњу модела интегрисаног универзитета у Србији.

Затим, професор Ћосиц је имао веома плодне разговоре са проф. др. Diether Spath, директором универзитетског (IAT) и Фраунхоферовог института (IAO). Поред упознавања са резултатима у подручју образовања, научно-истраживачког рада и сарадње са привредом, исказана је спремност за пријављивање заједничких европских пројеката, размену истраживача и студентата и покретање новог заједничког студијског програма (Технолошки менадзмент). Први кораци у обнављању сарадње која траје више од 30 година су: вишемесечни истраживачки боравак асистента мр. Жељка Текића на изради докторске дисертација, припрема пријаве билатералног пројекта по конкурсу Министарства просвете и науке Републике Србије и ДААД-а, и посета професора Спатха Новом Саду почетком септембра када ће одржати уводно предавање на међународној конференцији IS 2011, коју организује Факултет техничких наука и његов Департман за индустријско инжењерство и менаџмент.
Изузетно важан састанак декан Факултета је имао са проф. др Hans-Joerg Bullinger, председником Фраунхофер-а за целу Немачку, чије је седиште у Минхену. Поред договора о заједничком учешћу у међународним пројектима, главна тема разговора је било оснивање Фраунхоферовог института у Србији, односно у Новом Саду. Овај састанак је представљао корак у правцу конкретизације разговора које су имали министар Бозидар Ђелиц и професор Буллингер у Минхену претходне године са циљем поспешивања
научно-техничке сарадње између Немачке и Србије.

У складу са стратегијом ширења Фраунхофера ван граница Немачке, договорени су конкретни кораци у реализацији овог амбициозног пројекта, а професор Bullinger је изразио спремност да посети Србију и Нови Сад почетком наредне године.
Поред бројних састанака, професор Ћосић је обишао и најсавременије научно-истраживачке лабораторије института, као и нови Технолошки центар компаније FESTO, са којом Факултет има дугогодишњу успешну сарадњу.

   Проф. др Hans-Joerg Bullinger је редовни професор Универзитета у Штутгарту. Почасни је доктор и професор великог броја универзитета у свету, а од 1991. године почасни је доктор наука Универзитета у Новом Саду.

   Фраунхофер је највећа непрофитна научно-истраживачка институција у Немачкој. Основана је 1949. године, а тренутно има више од 18.000 запослених у више од 80 истраживачких јединица у Немачкој, Европи, САД и у Азији. Годишњи буџет ове организације за 2010. је износио 1,6 милијарди еура, од чега је више од 75% остварено кроз сарадњу са индустријом.
 

  • Није могуће приказати слику.