Шеф
департмана за грађевинарство проф. др Властимир Радоњанин,
проф. др Ђорђе Лађиновић,
проф др Милан Тривунић,
асистент Ранко Окука организовали су тродневну акцију процене штете у Краљеву. Наиме, 28 студената који су на
мастер студијама, професори и асистенти са Департмана за грађевинарство, затим 15 стручњака и осам добровољаца који су ангажовани по приватним фирмама и поседују линценцу за пројектовањеи извођење објеката радили су као трећестепена комисија чији су извештају валидни у надлежном министарству.
Изузетно знање
Према речима асистента Ранка Окуке по доласку у Краљево организатори акције прво су отишли у кризни штаб где су направили планове и скице за терен, а добили су и водиче како би тимови на што једноставнији начин могли да обиђу што више кућа. – Ми смо добили централни део града Краљева који је уједно и највише оштећен. Акција је сва три дана почиљала у шест ујутру и трајала док не падне мрак. Одлазили смо на зборно место испред кризног штаба и одатле смо се рапоређивали у групе, те одлазили до објеката – каже Окука. Професори који су уједно и врхунски стручњаци у асеизмици установили су да је било веома некарактеристичних оштећења која нису очекивали. Наиме, од четири куће које су грађене индентично, три су биле неоштећене, а једна је била тотално уништена. Ранко Окука истиче да су се студенти ФТН-а показали више него спремни, толико да професори нису могли да верују да мастери грађевинарства поседују толико знање. – Таква марљивост, озбиљност у раду, професионализам на терену и послушност заиста је за сваку похвалу. Ми ћемо њима сигурно овај рад признати кроз семинарске радове, и делове испита – изричит је Ранко Окука.
Захвалност мештана
Екипу би код оштећеног објекта дочекао председник кућног савета и са њим би разгледали и процењивали зграду. Радили су скицу објекта, фотографисали са спољашње и унутрашње стране, комплетно прегледали конструкције како би се установило колико је објекат оштећен. Са материјалом екипе су се враћале у хотел „Термал“ у којем су одсели и у конференцијској сали свака екипа би обрађивала и презентовала своје записнике са терена. Асистент Ранко Окука каже да су мештани били затечени, јер су изгубили сваку наду да могу да добију овакву врсту помоћи која им је пре свега најпотребнија. – Питали су се каква то комисија долази из Новог Саду, једноставно нису могли да верују да су добили најбољу могућу стручну волонтерску помоћ – наглашава Окука и додаје да су још увек у сталном контакту са кризним штабом у Краљеву и да је у плану да се организује још једна акција, али на много већем нивоу. Ову акцију је у потпуности подржао Факултет техничких наука који је за све учеснике обезбедио превоз и ужину, а општина Краљево побринула се за смештај и храну.