Бронзана медаља за ФТН на Сајму иновација у Сеулу


14.12.2010. - 00:00
На Кореанском сајму иновација у Сеулу (од 2. до 5 децембра 2010. године) Факултет техничких наука је добио бронзану медаљу за приказану иновацију под називом: Површински каротажни систем са сондама за мерење протока и температуре.

Систем је намењен за мерења и аквизицију података у истажним бусотинама за воду а уз техничка побољшања може да се примењује и у бушотинама за нафту или гас. Сврха мерења и анализе добијених података је да би се установило у којим опсезима се налазе слојеви који су од интереса за експлоатацију. Систем је развијен у оквиру пројекта Министарства за науку и технолошки развој ТР-11006 ‘’Развој система и инструмента за истраживање воде, нафте и гаса’’. Руководиоц пројекта је др Милош Живанов. На развоју поменутих уређаја највише су радили млади истраживачи, студенти докторских студија, од којих се посебно истичу: Миодраг Бркић, Владимир Милосављевић, Живорад Михајловић, Ђорђе Обрадовић, др Милош Сланкаменац, Владимир Рајс и др. Уређаји су рађени у сарадњи са предузећем Новилог. У току рада на овом пројекту публиковано је више радова на конференцијама, у часописима и 7 техничких решења.

Ови урађаји су нашли примену у нашим специјализованим предузећима: Нафтагас АД, Геолог, Београд, Балкан Геологија, Нови Сад, Атлас ГИП, Плоешти Румунија, Aquanova и Hotwell Аустрија.

Признање је добијено за две целине:
1. Површинска јединица коју чине аквизициони електронски систем (кофер или рек) и laptop/PC рачунар. На laptop/PC рачунару се покреће софтвер за управљање системом – WELL SCAN.

2. Сет сонди које се употребљавају приликом мерења. Основни типови сонди које производимо и које се примењују приликом мерења су:

   Температура
   Сонда за мерење протока флуида

Поред наведених уређаја развијене су и други уређаји:

   Сонда за мерење нагиба и орјентације бушотине
   Gamma сонда
   Gamma-SPR-SP
   Gamma спектролог
   Електролог сонда
   Кондуктивити сонда,
   и други.

   Предности:

   Систем је лако прилагодљив на све типове старијих система који су се налазили у употреби, лак је за коришћење а пружа широк спектар могућности јер се могу користити све до сада познате методе за анализу литологије састава земљишта.

   Систем је базиран на модуларном принципу, попут картица у ПЦ рачунарима тако да је модуле могуће лако мењати а самим тим је прилагодјење система различитим потребама веома лако и брзо. Могуће је прилогодити разлиците типове сонди на систем по потреби. Такође, поузданост и робусност система дају препоруку јер је у досадашњим применама систем показао добре особине.

   Све битне излазне информације из система чувају се по већ устаљеним стандардима и форматима који су опште прихваћени у свету тако да је резултате могуће анализирати у стандардним софтверским решењима која се нуде на тржишту.