Обука представника локалних самоуправа – Енергетска ефикасност -


03.12.2010. - 00:00
У оквиру међународног пројекта Ener-Supply: енергетска ефикасност и обновљиви извори енергије – политика подршке енергетике на локалном нивоу (Project SEE AF/A/037/2.4/X – ENER-SUPPLY: ENergy Efficiency and Renewables – SUPporting Policies in Local level for EnergY) од 6. до 10. децембра 2010. године на Факултету техничких наука Универзитета у Новом Саду, одржаће се обука представника локалних самоуправа са темом: “Енергетска ефикасност: снабдевање енергијом, енергетски одит и енергетски биланс”.

Предавачи су стручњаци у поменутим областима: Данијеле Форни са Политехничког универзитета из Маркија и Италијанске федерације за рационално коришћење енергије (FIRE), Италија, Марко Капонигро, руководилац пројекта и представник општине Потенца и Константинос Патлитзианас из Центра за обновљиве изворе енергије и чување (CRES), Грчка.

Пројекат је подржан од стране Покрајинског секретаријата за енергетику и минералне сировине.

Пројекат ENER-SUPPLY финансира се средствима програма Транснационалне сарадње Југоисточне Европе. То је заједнички пројекат 14 партнера из 11 земаља Југоисточне Европе, на челу са Општином Потенца из Италије. Пројекат је почео у априлу 2009. године, а завршава у марту 2012. године.

Најважнији циљеви пројекта су:

   Развој способности локалне управе у области ЕЕ (енергетске ефикасности), укључујући енергетске аудите у стамбеном сектору и индустрији, Студије изводљивости за мере ЕЕ, финансијске изворе и шеме финансирања, системе управљања енергијом, ЕУ легислативе и развој ЕЕ акционих планова.
   Развој способности локалне управе у области ОИЕ, укључујући Студије изводљивости, финансијске изворе и шеме финансирања, мапе потенцијала ОИЕ, ЕУ легислативе и развој акционих планова за коришћење ОИЕ.
   Привлачење приватних и јавних инвестиција за коришћење ОИЕ и ЕЕ у одабраном подручју.
   Пројекат укључује израду мапа ОИЕ и ЕЕ, као и Студије изводљивости. Израдом мапа потенцијалних ОИЕ и ЕЕ препознаваће се могућности које су најинтересантније и које најјвише обећавају за инвестирање у ОИЕ и ЕЕ. Одабране инвестиције ће се детаљније анализирати у Студији изводљивости која укључује техничке и економске спецификације, анализу утицаја на животну средину, анализу законодавних ограничења, те могућности финансирања. Акциони план за предметно подручје, базиран на прелиминарној анализи тренутне ситуације, биће успостављен уз помоћ блиске сарадње са локалним властима.