Акредитована Лабораторија за мониторинг депонија, отпадних вода и ваздуха на ФТН


16.11.2010. - 00:00
Лабораторија за мониторинг депонија, отпадних вода и ваздуха Факултета техничких наука Департмана за инжењерство заштите животне средине и заштите на раду акредитована је 5. новембра 2010. године одлуком Акредитационог тела Србије (АТС).
За више информација можете погледати интернет страницу АТС-а: www.ats.org.rs.
Лабораторија за мониторинг депонија, отпадних вода и ваздуха отворена је 17. децембра 2008. године. Атомски апсорпциони спектрофотометар, УВ-ВИС спектрофотометар, мобилни гасни хроматограф, активни узоркивач амбијенталног ваздуха, анализатор депонијских гасова, мултипараметарски узоркивач отпадних вода, сет ГПС уређаја, само су неки од реномираних произвођача који лабараторију чине специјализованом за комплетну, свеобухватну анализу депонијских процедних гасова, али и детекцију и квантификацију неорганских и органских полутаната у амбијенталном ваздуху.
Поводом изливања око 700.000 кубних метара хемијског отпада, услед хаварије на резервоару у једној фабрици за прераду алуминијума у западној Мађарској, за који постоји опасност да би могао да доспе у Дунав, екипа Прве српске телевизије заједно са сарадницима из Лабораторије за мониторинг депонија, отпадних вода и ваздуха Департмана за инжењерство заштите животне средине и заштите на раду Факултета техничких, извршила је узорковање воде из Дунава и на лицу места одредила пХ вредност и електропроводљивост воде, индикаторе загађења воде токсичним муљем.
Узорак воде однешен је на даљу анализу у Лабораторију за мониторинг депонија, отпадних вода и ваздуха Департмана за инжењерство заштите животне средине и заштите на раду. У периоду од 24 часа одређени су укупни концентрациони нивои тешких метала у узорцима. Након извршене дигестије донетих узорака извршено је мерење концентрација тешких метала на атомском апсорпционом спектрофотометру са хидридном техником за живу и арсен.
Анализирано је 15 параметара од чега се 7 параметара односило на тешке метале. Резултати анализе квалитета воде из Дунава, коју је екипа Прве радила са стручњацима Департмана за инжењерство заштите животне средине и заштите на раду из Новог Сада, показали су да су сви параметри испод вредности максимално дозвољене концентрације, осим у случају олова и живе чије су се вредности концентрационих нивоа нашле на граници друге класе вода. Добијени резултати су били очекивани, а пораст концентрације загађујућих супстанци предвиђа се у периоду обилнијих падавина и топљења снега, када се очекује долазак токсичног муља до водотока, због чега је неопходно вршити континуални мониторинг квалитета воде из Дунава.

Департман за инжењерство заштите животне средине и заштите на раду
www.izzs.uns.ac.rs
 

Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.