Пројекат Европски индекс конкурентности Србије


05.05.2009. - 00:00
Потписан уговор о реализацији пројекта “Европски индекс конкурентности Србије” између републичког Министарства за науку и технолошки развој, Покрајинског секретаријата за науку и технолошки развој и реализатора пројекта – ФТН-а у Новом Саду

У Извршном већу АП Војводине јуче је потписан уговор о реализацији пројекта “Европски индекс конкурентности Србије” између републичког Министарства за науку и технолошки развој, Покрајинског секретаријата за науку и технолошки развој и реализатора пројекта – Факултета техничких наука у Новом Саду.

У његову реализацију укључени су и универзитети у Београду, Нишу, Крагујевцу, Косовској Митровици и Новом Пазару. Циљеви пројекта су да се утврди најновији европски индекс конкурентности Србије и њених универзитетских центара, те да се анализира позиција Србије у погледу конкурентности међу европским регијама, као и да се дају елементи стратешких праваца развоја Србије по четири основна критеријума: креативност, образовање, инфраструктура и економија.
Пројекат је у име Владе Србије потписао потпредседник и министар за науку и технолошки развој мр Божидар Ђелић, а у име Извршног већа Војводине проф. др Драгослав Петровић, покрајински секретар за науку и технолошки развој, те проф. др Илија Ћосић, декан Факултета техничких наука у Новом Саду, као носилац пројекта.
Проф. др Драгослав Петровић изразио је задовољство због укупног ангажовања научних капацитета на нивоу Републике у даљем развоју земље. Подсетио је да је као основа за израду Стратегије технолошког развоја АПВ послужила анализа и завршни пројекат индекса конкурентности АПВ у односу на друге регионе у Европи, коју је конзорцијум истраживача урадио пре две године. – Одатле су резултирали одговарајући акциони програми везани за политику запошљавања најталентованијих свршених студената, што је резултирало и са 50 нових радних места, казао је др Петровић и подсетио да се 13 младих истражвача, који су се вратили из Европе, укључило у изградњу погона базираних на високим технологијама, чиме је успешно запослено преко 16.000 људи. – Да би се криза пребродила и очували здрави, перспективни капацитети, Секретаријат ће наредне недеље објавити конкурс у вредности од милион евра за суфинансирање већ отворених радних места, објаснио је др Петровић.
Проф. др Петровић сматра да ће искуство и истраживачки капацитети конзорцијума, чији су носиоци ФТН у Новом Саду и Економски факултет у Суботици, у новом пројекту заједно са свим другим универзитетима у Србији, бити значајан почетни корак за одговарајућу израду стратегије на нивоу држава Србије. Такође очекује да ће овај пројекат бити завршен у току наредних шест месеци, јер су обезбеђена финансијска средства у износу од 3.533.000 динара.
Министар Ђелић је истакао да је потписивање овог уговора још један доказ успешне сарадње ресорног Министарства и Секретаријата. Планирано је да овај пројекат има два кључна резултата. – Први је да се укључимо у годишње редовно мерење конкурентности на нивоу држава и региона које спроводи ЕУ, што је већ започето са Светским економским форумом и Светском банком. Други резултат је да ова студија буде веома важан елемент у остваривању стратешких праваца развоја науке и технологије у нашој земљи. Први резултати очекују се већ 15. јуна, а завршетак комплетног процеса у наредних шест месеци, изјавио је Ђелић и предочио и да ће се у нацрту стратегије развоја науке и технологије Републике Србије наћи елементи овог пројекта, као и да ће се нацрт наћи на јавној расправи крајем године.
Декан ФТН проф. др Илија Ћосић је у сажетој презентацији пројекта навео да се истраживало стање економије и одрживи развој Србије, али и шест њених универзитетских центара у светлу европских регија и држава кроз утврђивање и анализу европских инструмената конкурентности. У изради пројекта примењена је методологија коју је усвојила ЕУ и коју користи Центар за међународну конкурентност из Велике Британије.
 

  • Није могуће приказати слику.
  • Није могуће приказати слику.